• Categories
 • Zadbaj o swoje stawy!

Iniekcje dostawowa, zadbaj o swoje stawy na zimę
Według danych udostępnionych przez Światową Organizację Zdrowia, choroba zwyrodnieniowa stawów i dysfunkcje motoryczne z niej wynikające mogą dotyczyć nawet 50% społeczeństwa po 40 roku życia. Czynnikami alarmującymi są bóle stawów, deformacje, zesztywnienie i znaczące pogorszenie ruchowe. Jednym ze sposobów zwalczania objawów chorób zwyrodnieniowych stawów są iniekcje dostawowe. 

Przyczyny chorób zwyrodnieniowych stawów
Za główną przyczynę zwyrodnień stawów uznaje się zaburzenie ilości, a także jakości chrząstki stawowej, która jest odpowiedzialna za amortyzowanie ruchów i prawidłowe przesuwanie się powierzchni stawowych. Im choroba bardziej się rozwija, tym uszkodzenia mogą objąć większą ilość struktur stawowych, tj. zwyrodnieniom mogą ulec także kości podchrzęstne, torebka stawowa, ścięgna, mięśnie i więzadła. 
Przyczyny powstawania zwyrodnień stawowych zależą od indywidualnych uwarunkowań i genetyki. Zależność występowania zwyrodnień może być także uwarunkowana: 
 • Chorobami wieku dziecięcego, np. dysplazją stawu biodrowego, 
 • Przebytymi urazami, 
 • Wiekiem, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia zmian zwyrodnieniowych zwiększa się z upływem lat. 
Statystycznie częściej zwyrodnienia dotykają kobiety, natomiast mężczyźni nie pozostają wykluczeni. Najczęściej zwyrodnienia występują u osób z nadwagą i unikających systematycznej aktywności fizycznej, stąd tak ważne jest kontrolowanie masy ciała i regularna aktywność w trosce o zdrowie i zdrowe stawy. 

Objawy występowania chorób zwyrodnieniowych
Jak wcześniej wspomnieliśmy choroby zwyrodnieniowe powstają w wyniku zaburzeń chrząstki stawowej odpowiedzialnej za amortyzację i prawidłowe funkcjonowanie stawu. Wraz z rozwojem choroby nasilają się jej objawy: 
 • Odczuwalny ból stawów – szczególnie po dłuższym obciążeniu stawów, 
 • Zesztywnienie stawów – szczególnie rano i po dłuższym czasie spoczynku, 
 • Ograniczenia motoryczne stawów, 
 • Uczucie przeskakiwania i zmiana obrysu stawu, 
 • Dolegliwości bólowe także w nocy i wynikająca z tego powodu bezsenność. 
Choroby zwyrodnieniowe stawów wprowadzają w życie dyskomfort i niepełnosprawność. Najczęściej dotykają one stawów biodrowych, kolanowych i ramiennych. Mogą dotyczyć nie tylko jednego stawu, ale kilku w tym samym czasie. 

Jak radzić sobie z chorobą? 
W momencie, gdy zesztywnienie i ból stawów trwa od dłuższego czasu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i konkretnego przypadku zwyrodnienia stosuje się leczenie farmakologiczne lub maści. Coraz częściej do leczenia zwyrodnień stawowych wykorzystuje się iniekcje dostawowe, co uznaje się za skuteczny sposób walki z dolegliwościami bólowymi i poprawie jakości mazi stawowej, a tym samym polepszenie komfortu życia. 

Na czym polegają iniekcje dostawowe? 
W przypadku pacjenta, u którego tradycyjne leczenie farmakologiczne nie daje rezultatów, wykorzystuje się iniekcje dostawowe. Polegają  one na bezpośrednim wstrzyknięciu w okolice stawu środka farmakologicznego. W tym celu najczęściej wykorzystuje się preparaty zawierające syntetyczny odpowiednik kwasu hialuronowego – głównego składnika mazi stawowej. Stosuje się je w przypadku: 
 • Okresowego zastąpienia lub uzupełnienia płynu maziówkowego, 
 • Przywrócenia stanu fizjologicznego i reologicznego tkanek zdeformowanych przez chorobę, 
 • Ograniczenia dolegliwości bólowych i dyskomfortu, 
 • Zwiększenia ruchomości stawów, 
 • Nawilżenia stawów, 
 • Zmniejszenia obciążenia mechanicznego stawów.
Sam zabieg jest mało-inwazyjny. W niektórych przypadkach może pojawić się zaczerwienie lub swędzenie skóry w miejscu nakłucia. Zabiegu iniekcji dostawowej mogą podjąć się wyłącznie wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. 

Preparaty na bazie syntetycznego kwasu hialuronowego – wiskosuplementacja. 
Wiskosuplementacja to nic innego, jak iniekcja do wnętrza stawu lub okolicy stawu preparatu z kwasem hialuronowym, aby jak najbardziej wpłynąć na poprawę właściwości płynu stawowego. 
Kwas hialuronowy jest jednym ze składników odżywczych skóry, a także mazi stawowej. Naturalnie występuje w organizmie człowieka, strukturą przypomina lepką maź, mającą zdolność do wiązania wody. 
Iniekcje dostawowe na bazie kwasu hialuronowego są efektywną, a przede wszystkim bezpieczną alternatywą leczenia objawów chorób zwyrodnieniowych stawów. 
Kwas hialuronowy w preparatach dostawowych nie ma na celu odbudować chrząstki stawowej, a spowalniać procesy degradacyjne, jak w przypadku zmian zwyrodnieniowych, zapewniając tym samym pełną sprawność stawu i zniwelowanie bólu. Chroni chrząstkę przed nadmiernym przeciążeniem i tarciem. Zapewnia swoistą lepkość i uzupełnia maź stawową. Dodatkowo ma właściwości nawadniające chrząstkę, a poza tym przyczynia się do stymulacji struktur stawowych do naturalnej i samoistnej produkcji czynników ochronnych. Działa przeciwbólowo, dzięki zmniejszeniu natężenia bodźców odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów bólowych. 

Różnice w preparatach dostawowych z kwasem hialuronowym
Obecnie na rynku jest wiele preparatów dostawowych ba bazie kwasu hialuronowego. Jak wybrać najlepszy? 
 • Stężenie – z dostępnych na rynku preparatów stężenia kwasu wahają się od 1 do 2,2%.
 • Objętość – ten czynnik jest podyktowany konkretnymi wymaganiami pacjenta -  w przypadku, gdy iniekcja jest wymagana na większej powierzchni jamy stawowej, wybór objętości preparatu również powinien być większy. 
 • Masa cząsteczkowa – im wyższa masa cząsteczkowa w produkcie, tym większe działanie hamujące degradacje struktur stawu. Również sprzyja to stymulacji produkcji samoistnego kwasu hialuronowego. 
 • Usieciowanie – preparaty z usieciowanym kwasem hialuronowym mają większą masę cząsteczkową i większa elastyczność, przez co pozwalają na dłuższe działanie zabiegu. 
 • Lepkość – lepkość zapewnia lepsze odciążenie stawu i odpowiednie nawilżenie chrząstki. 
 • Elastyczność – ten czynnik odpowiada za poprawną kondycje stawu i jego protekcję w przypadku większych obciążeń, np. biegu. 
Efekty zabiegu
Zazwyczaj efekty po wykonaniu zabiegu są zauważalne po około tygodniu. Znacząca różnica pojawia się po miesiącu od iniekcji. 
Wskazane jest, aby zabieg wykonać w serii do 5 podań w cotygodniowych odstępach czasu. Liczba podań jest uzależniona od wyboru produktu i jego właściwości. 

Przeciwskazania do wykonania zabiegu iniekcji dostawowej 
 • Ropne zapalenie stawu, 
 • Uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, 
 • Aktywna infekcja organizmu, 
 • Przyjmowanie leków immunosupresyjnych i obniżenie odporności, 
 • Niekontrolowana cukrzyca. 
Do zabiegu iniekcji dostawowej kwalifikuje lekarz. Zatem przed wykonaniem zabiegu niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu ze specjalistą, aby wykluczyć przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. 
Preparaty dostawowe dostępna w naszym sklepie 
No articles to display