Czynnik wzrostu – kuracja EGF
Wieloletnie poszukiwania metod i sposobów szybkiego i bardziej efektywnego gojenia tkanek miękkich, czy zrostu kości przyniosły rezultat z początkiem lat 80-tyvh XX w, gdzie skupiono się na analizie płytek krwi. To one w sposób szczególny przylegają do ran, zatrzymują krwawienie i zapoczątkowują ich gojenie. To wewnątrz płytek krwi znajdują się magazyny substancji białkowych, tzw. ziarnistości alfa, znane jako „czynniki wzrostu”.

Czym są czynniki wzrostu?
Czynniki wzrostu to nic innego jak białka, które naturalnie występują w naszym organizmie. Są zaangażowane w proces naprawy i regeneracji tkanki.  Ze względu na to, że biorą aktywny udział w komunikacji międzykomórkowej przekazują sygnały do odpowiednich komórek działając na ich receptory zawarte w błonach komórkowych, aktywując w ten sposób procesy naprawcze poprzez stymulacje komórki do podziału, a także różnicowanie się i wzrost. Jest to niezwykle istotne w gojeniu tkanek. Innymi słowami „czynniki wzrostu” pobudzają i stymulują organizm do naprawy. 
Przeprowadzone badania naukowe dowodzą, że miejscowa aplikacja czynników wzrostu o identycznej strukturze chemicznej jak białka występujące w organizmie człowieka, pobudzają naturalnie występujące procesy naprawcze, odwracając jednocześnie proces starzenia się komórek. Stąd stały się one niezwykle istotnym preparatem wykorzystywanym w medycynie estetyczniej w walce o zdrową i młodo wyglądającą skórę. 
Zarówno w kosmetologii jak i medycynie estetycznej wykorzystuje się dwa rodzaje czynników wzrostu: czynniki wzrostu produkowane przez systemy bakteryjne oraz czynniki wzrostu pozyskiwane z osocza bogatopłytkowego.  

Charakterystyka czynników wzrostu:
 • EGF – ang. Epidermal Growth Factor, czyli epidermalny czynnik wzrostu. Jest białkiem regulującym wzrost, odpowiedzialnym za proliferację i różnicowanie komórek naskórka. Innymi słowy przyspiesza gojenie się ran, wspomaga odżywienie i dba o nawilżenie skóry. Efektem działanie EGF jest spłycenie zmarszczek a także wygładzenie naskórka. 
 • VEGF – ang. Vescular Endothelial Growth Factor, czyli czynnik wzrostu naczyniowo – śródbłonkowego. Jego działaniem jest tworzenie naczyń krwionośnych, czyli proces angiogenezy, a także aktywacja mikrokrążenia. 
 • PDGF – ang. Platelet Derived Growth Factor – płytkowy czynnik wzrostu. Odpowiedzialny za regulację wzrostu i podział komórek, co wpływa na odnowę skóry i naskórka
 • FGF – ang. Gibroblast Growth Factor – czynnik wzrostu fibroblastów.  Tworzy nowe naczynia krwionośne i jest zaangażowany w proces gojenia się ran i rozwoju zarodków.
 • TGF – ang. Transforming Growth Gactor – transformujący czynnik wzrostu. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, pobudza syntezę DNA, proliferację i różnicowane różnych typów komórek. 
Wskazania do zabiegu ampułką DIVES MED z białkiem EGF
Produkt nadaje się dla osób ze skórą z widocznymi oznakami starzenia, z tendencjami do skóry suchej i o niskiej elastyczności lub jej utraty. Sprawdzi się również w przypadku pojawienia się drobnych zmarszczek, niejednorodnym kolorycie i szarym tonusie. 

Obszar stosowania:
 • Twarz, szyja, dekolt,
 • Ciało,
 • Owłosiona skóra głowy.
Jakie są efekty zabiegu z wykorzystaniem mezokomponentu DIVES MED EPIDERMAL GROWTH FACTOR?
 • Regeneracja epidermy i pobudzenie do odnowy przeciw objawom starzenia,
 • Wygładzenie zmarszczek i zmniejszenie szorstkości,
 • Poprawa elastyczności skóry,
 • Nawilżenie skóry, stymulacja syntezy kwasu hialuronowego,
 • Stymulacja produkcji kolagenu,
 • Poprawa struktury włókien elastycznych.
Składniki aktywne zawarte w ampułce DIVES MED Epidermal Growth Factor:

Naskórkowy czynnik wzrosty EGF - przyspiesza szybkość odnowy skóry i ponownego naskórkowania, stymuluje produkcję kolagenu, zapobiega powstawaniu fotouszkodzeń, drobnych linii i zmarszczek. Epidermalny czynnik wzrostu działający na naskórek, przyspiesza gojenie się ran, poprawia odżywienie i nawilżenie skóry, stymuluje podziały warstwy twórczej naskórka - w przypadku kompensacji prowadzi to do wygładzenia naskórka i spłycenia zmarszczek; rozprowadzany jest przez hormon męski (androgen), stąd skóra mężczyzny jest długo i obficie w niego zaopatrywana, w krwi kobiet krąży zdecydowanie mniej tego hormonu – EGF   musi zostać dostarczony do starzejącej się kobiecej skóry z zewnątrz np. w kosmeceutykach czy opisywanej ampułce DIVES MED Epidermal Growth Factor.

Kwas ferulowy – chroni przed uszkodzeniem DNA komórki, zapobiega glikacji białek, silnie odmładza. Kwas ferulowy to jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Niweluje wolne rodniki, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia skóry. Chroni przed promieniowaniem UV poprzez absorpcję promieniowania, dzięki czemu jest godnym uwagi składnikiem produktów fotoochronnych. W połączeniu z witaminą C daje efekt synergiczny zwiększając jej stabilność i efektywność nawet ośmiokrotnie. Kwas ferulowy nawilża skórę i pobudza fibroblasty do syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Zaliczany jest również, obok kwasu askorbinowego, arbutyny i retinolu, do inhibitorów tyrozynazy, enzymu odpowiedzialnego za aktywność melanocytów- komórek produkujących pigment w skórze. Dzięki temu wykazuje właściwości depigmentacyjne. Polecany jest w kosmetykach anti-aging.

Koenzym Q10 – jeden z najsilniejszych antyoksydantów, odpowiada za regenerację skóry, chroni przed powstawaniem zmarszczek, przyspiesza gojenie ran.  Zwany też witaminą Q lub ubidekarenonem, jest tzw. substancją witaminopodobną – niezbędną do funkcjonowania komórek i w dużym stopniu syntetyzowaną endogennie przez organizm (w odróżnieniu od witamin właściwych, dostarczanych egzogennie). Koenzym Q10 ma właściwości antyoksydacyjne: wiążąc wolne rodniki tlenowe, zapobiega peroksydacji lipidów, uszkodzeniom białek i DNA. Co ważne, w ten sposób działa tylko forma zredukowana związku, czyli ubichinol. Jest to jedyny przeciwutleniacz rozpuszczalny w tłuszczach, syntetyzowany w organizmie, który może się stale regenerować z formy utlenionej przy pomocy różnych enzymów. Ubichinol działa antyoksydacyjne również pośrednio: regeneruje zredukowaną (czyli biologicznie aktywną) formę tokoferolu (witaminy E, kolejnego silnego przeciwutleniacza lipofilowego) z jego postaci utlenionej. 

Przeciwskazania użycia mezokomponentu DIVES MED Epidermal Growth Factor:
– choroby skórne w miejscu zabiegowym,
– ciąża i laktacja,
– nowotwór,
– nieustabilizowana cukrzyca,
– epilepsja,
– choroby układu immunologicznego,
– choroby krwi związane z nadmiernym krwawieniem,
– nadwrażliwość lub alergia na jakikolwiek składnik preparatu.