Już w ostatni piątek miesiąca, tj. 26 listopada tego roku szaleństwo wyprzedaży i promocji z okazji wyczekanego Black Friday. Także my przygotowaliśmy dla Was mnóstwo produktów w promocyjnych cenach, z których możecie skorzystać! 

Co to właściwie jest Black Friday? 
Od kilku lat widzimy jak pod koniec listopada, na rozpoczęcie sezonu świątecznego, w galeriach, sklepach stacjonarnych czy internetowych jesteśmy informowani o promocjach, wyprzedażach, które są spowodowane tzw. Black Friday. 
Święto, czy też specjalny dzień wymyślono w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzisiaj stał się to już nieodłączny element każdego listopada i nikt już nie wyobraża sobie tego miesiąca bez okazyjnych cen.
W USA Black Friday obchodzi się zaraz po Święcie Dziękczynienia, które według tradycji przypada zawsze na czwarty czwartek listopada. 
W ten dzień sklepy zazwyczaj otwarte są o wiele dłużej niż zazwyczaj, nawet do późnych godzin nocnych, a niektóre nawet całą dobę i przygotowują dla klientów niezwykle zachęcające obniżki cenowe i promocję. 

Skąd właściwie wzięła się nawa Czarny Piątek?
Na ten temat jest kilka teorii, a historia nie wspomina konkretnego wydarzenia, które miałoby się do tego przyczynić. Zdaniem wielu jest to seria wydarzeń, które utarły się w tradycji i zapoczątkowały świętowanie tego dnia z konkretną nazwą. 
Najwcześniejsze wzmianki o Black Friday pojawiają się już w latach 50. XX wieku, kiedy to w każdy piątek po Dniu Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych ludzie masowo brali dzień wolny w pracy, zapewniając o chorobie lub innej niedyspozycyjności do pracy, przez co zakłady pracy i instytucje były znacznie uszczuplone w kadrę i zespoły. Ludzie w ten sposób przedłużali sobie weekend, a miejsca pracy były znacząco opustoszałe. 
Drugą teorią genezy powstania Czarnego Piątku jest ciężki i trudny czas dla Amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Końcówka listopada, to czas przedświątecznych przygotowań, dodatkowo ludzie skuszeni atrakcyjnymi promocjami masowo szturmują sklepy w celu złapania jak najlepszej okazji. To dzień, gdzie w galeriach jest bardzo dużo ludzi, kolejki ciągną się kilometrami, a o wypadek czy powstanie konfliktów w takiej sytuacji nietrudno. Takie zdarzenia dzieją się rokrocznie i nierzadko drzwi sklepów otwierają się dużo wcześniej niż zaplanowano – po prostu pod naporem tłumu. Zatem Czarny Piątek miałby wziąć swoją nazwę od policyjnego sloganu, kiedy to uwaga i praca policjantów musi być postawiona na najwyższym szczeblu, aby zapewnić bezpieczeństwo i nie doprowadzić do sytuacji zagrażających ludziom. 

Ile pieniędzy wydają Amerykanie w Czarny Piątek? 
W ostatnich latach zauważalne ogromne zainteresowanie wyprzedażami zapoczątkowało wydłużenie Black Friday do czterech dni tworząc Black Week, trwający od czwartku i Dnia Dziękczynienia aż do niedzieli. 
Na podstawie przeprowadzonych sondaży w 2018r. Amerykanie na zakupy online w czwartek w Święto Dziękczynienia wydali o 5,03 miliona dolarów więcej niż w sam Black Friday – 2,78 miliona dolarów. Podczas całego Black Week wydano w tamtym czasie łącznie 18,5 miliona dolarów, z czego 40% tej kwoty stanowiły transakcję wykonane w sieci. 
Z tego powodu sobota w Black Week jest głównie dedykowana małym sklepom i drobnym sprzedawcom, aby wspierać także ich działalność, tzw. „Small Business Saturday”. 
Po wyprzedażowym weekendzie przychodzi jeszcze czas na specjalny poniedziałek, czyli Cyber Monady. Dedykowany specjalnie sprzedaży internetowej, jednak nie ogranicza się to wyłącznie do poniedziałku, bowiem sklepy internetowe wystawiają swoje oferty promocyjne także przez cały Black Week. 

Jak to wygląda w Polsce?
Podobnie jak inne święta zapożyczone zza oceanu, jak chociażby Walentynki, czy Halloween, tak Black Friday, czy nawet cały Black Week został chętnie przyjęty w naszej handlowej tradycji i bardzo wiele nie tylko sklepów, ale także klientów wykorzystuje ten dzień na wystawianie swoich produktów i zakupów. 
Trzeba jednak zauważyć, że obniżki w Polsce, czy nawet całej Europie nie są aż tak spektakularne jak w USA, co nie zmienia faktu, że są produkty, które w tym czasie bardzo opłaca się kupić ze względu na niezwykle atrakcyjną cenę. Większość sklepów w branżach od modowych, przez meble, elektronikę czy hipermarkety przecenia swoje produkty o 15-30%. Zdarzają się jednak sklepy, w których znajdziemy produkty przeceniona aż o 70%. 
Może bardzo niskie ceny nie są aż tak kuszące, tak sam dzień staje się w Polsce wyjątkowy. 
W galeriach handlowych organizowane są wszelkiego rodzaju eventy, koncerty, licytacje charytatywne, noce zakupowe i przygotowanych jest mnóstwo ciekawych ofert, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 
Podsumowując Black Friday dla jednych okazja, by upolować super-promocje i kupić produkty w bardzo atrakcyjnych cenach, a dla innych okazja do spotkań, urozmaicenie czasu wolnego, skorzystanie z organizowanych atrakcji. Bezsprzecznie dzień wyjątkowy, pełen niespodzianek i miejmy nadzieje na stałe wpisany w kalendarz.