Moda na pełne i duże usta wciąż trwa. Na portalach społecznościowych młode dziewczyny i kobiety chwalą się i podkreślają swoje atuty (naturalne i nienaturalne), wprawiając swoje obserwatorki w zazdrość. Przy tym, ilość kosmetyków do makijażu i pielęgnacji ust jest ogromna, a nadal coraz to nowsze i piękniejsze kolory z lepszymi formułami wchodzą na rynek, wywołując istny szał wśród kobiet – wszystkie chcą, aby ich usta wyglądały zjawiskowo. Trzeba to przyznać, że większość kobiet marzy o pięknych i pełnych ustach. Jest spore grono kobiet, które cieszy się naturalnie pełnymi ustami, ale niestety, nie każda z nas została takimi obdarowana. Nie ma co załamywać rąk - dla tych mniej usatysfakcjonowanych wyglądem swoich ust kobiet, medycyna estetyczna przychodzi z pomocą. Jednak nie każda z nas uznaje to za potrzebne i nie musi korzystać z zabiegów medycyny estetycznej, żeby poprawiać wygląd swoich ust i to też jest okej!

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Jego podstawową funkcją jest wiązanie cząsteczek wody, dzięki czemu nawilża skórę i sprawia, że jest sprężysta. Z biegiem lat i kwasu hialuronowego w naszym organizmie ubywa, skóra nie jest już tak sprężysta i nawilżona, i pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Kwas hialuronowy jest substancją wykorzystywaną w medycynie estetycznej do modelowania twarzy, wygładzania zmarszczek czy nawilżania skóry i jest podawany podskórnie małymi igłami. W medycynie estetycznej do zabiegów wykorzystuje się dwa rodzaje kwasu hialuronowego – usieciowany i nieusieciowany kwas hialuronowy. Usieciowanego kwasu hialuronowego używa się do wypełniania bruzd, wygładzania zmarszczek czy wolumetrii twarzy, a nieusieciowany kwas hialuronowy jest stosowany, by nawilżyć skórę.

W zabiegach na usta również stosuje się te dwa typy kwasów. Do modelowania, wypełniania ust stosuje się usieciowany kwas hialuronowy. Jego utrzymywanie się w miejscu podania, zależy głównie od stężenia tego kwasu. Im wyższe stężenie, tym efekt wypełnionych ust będzie się utrzymywał dłużej, im niższe stężenie, tym efekt będzie krótszy, a także wizualnie delikatniejszy. Można przyjąć, że efekty zabiegu z wykorzystaniem usieciowanego kwasu hialuronowego utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, a nawet dłużej. Z kolei, nieusieciowany kwas hialuronowy wykorzystywany jest do zabiegów na suche usta, by nadać im nawilżenia. Jednak w tym przypadku, efekt nawilżenia utrzymuje się znacznie krócej, bo do jednego miesiąca.

Zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym – kiedy warto go zrobić i jak on wygląda?

Często słysząc, że jakaś koleżanka „zrobiła sobie usta” to w swojej wyobraźni widzimy tę koleżankę, z wielkimi, przerysowanymi wręcz wargami, które wyglądają jakby miały lada moment wybuchnąć. Otóż niektóre panie faktycznie lubią ten nie do końca naturalny wygląd i to też jest okej, dopóki nie cierpi na tym zdrowie pacjentki. Trzeba też przyznać, że w kwestii poddawania się zabiegom medycyny estetycznej apetyt rośnie w miarę jedzenia. Często przed pierwszym zabiegiem, pacjentki są zestresowane, boją się przerysowania i proszą o widoczny, ale zarazem delikatny efekt. Po jakimś czasie przyzwyczajają się do swojego wyglądu, a wypełnione usta znowu wydają się za małe, więc ponownie poddają się zabiegowi. Zabieg modelowania ust, często jest nazywany powiększaniem ust. Celem zabiegu modelowania ust jest przede wszystkim poprawa ich wyglądu tzn. kształtu, kolorytu, struktury i symetrii przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych proporcji twarzy. Nie ma tutaj jednego uniwersalnego rozmiaru ust uzyskanego poprzez zabieg, który pasowałby do każdej twarzy. Lekarz musi dobrze przyjrzeć się pacjentce i wykonać zabieg tak, by podkreślał jej urodę – w końcu po to jest medycyna estetyczna!
Zabieg warto wykonać w momencie, kiedy stan ust jest widocznie pogorszony. Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do pogorszenia stanu naszych ust. Jest to ekspozycja na promienie słoneczne - usta tak jak i skóra, też wymagają ochrony UV, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w pomadkę ochronną z filtrem. Kolejnym czynnikiem jest po prostu starzenie się, a w związku z tym stopniowa utrata nawilżenia skóry i ust. Następnym jest po prostu niezadowolenie i chęć zmiany wyglądu swoich ust.

Jeżeli chodzi o to, jak wygląda zabieg to na początku, lekarz przeprowadza konsultację medyczną, by wykluczyć wszelkie przeciwwskazania i tym samym zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo pacjenta. Zabieg modelowania, czy inaczej powiększania ust polega na wprowadzeniu usieciowanego kwasu hialuronowego w głąb naskórka za pomocą igły. Z tego względu, przed zabiegiem lekarz nałoży preparat ze znieczuleniem bezpośrednio na obszar poddawany zabiegowi. Po upływie określonego czasu lekarz zmyje preparat przeciwbólowy i przejdzie do wykonywania zabiegu.
Warto jednak zaznaczyć, że mimo zastosowania preparatu znieczulającego, nie jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Oczywiście można poinformować lekarza o swoim niskim progu bólu i być może, lekarz zaproponuje mocniejszy środek znieczulający. Jednak zabiegowi modelowania ust towarzyszy nieprzyjemne uczucie rozpierania tkanek od razu po podaniu kwasu i dobrze jest być tego świadomym.
Na ostateczny efekt zabiegu trzeba poczekać do dwóch tygodni, do tego czasu preparat powinien być niewyczuwalny. Po dwóch tygodniach warto zgłosić się na wizytę kontrolną w celu sprawdzenia czy wszystko jest z ustami w porządku.