Włosy od zawsze stanowiły pewnego rodzaju wyznacznik atrakcyjności zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Piękne, gęste i lśniące włosy - trzeba przyznać, że chyba każdy o takich marzy. Popularność wysokopółkowych szamponów, odżywek czy też magicznych tabletek na porost włosów ciągle rośnie, jednak problem wypadających włosów wcale nie maleje.

Spis treści

  1. Wypadanie włosów – przyczyny
  2. Wypadanie włosów – zabiegi
  3. Wypadanie włosów - pielęgnacja

Wypadanie włosów – przyczyny

Codzienność nie szczędzi nam stresu i napięć. Niestety, te dwa czynniki mają negatywny wpływ na skórę głowy i włosów, a ich skutkiem jest właśnie łysienie. W obecnych pandemicznych czasach wypadanie włosów może pojawić się również po ciężkim przejściu Covid-19. Kolejną przyczyną jest brak odpowiedniego odżywiania, przejście na restrykcyjne diety ubogie w mikro i makroskładniki oraz witaminy. Następne jest długotrwałe przyjmowanie leków w dużych. Leki, które mają nam pomóc np. zbić gorączkę czy uśmierzyć ból, również powodują wypadanie włosów. Wypadanie włosów jest częstym problemem kobiet po ciąży. W przypadku kobiet, jak i mężczyzn za wypadanie włosów odpowiadają również hormony. U kobiet przejawia się m.in. poszerzającą się linią przedziałka, a w przypadku mężczyzn pojawiają się zakola czy też „gniazdo”.

Wypadanie włosów – zabiegi

Przede wszystkim, jeżeli wypadanie włosów występuje już od dłuższego czasu i staje się dla nas uciążliwe, należy udać się do specjalisty trychologa lub dermatologa. W trakcie konsultacji specjalista może zadawać pytania o styl życia, przyjmowane leki, jak długo problem się utrzymuje, następnie powie, jakie badania należy wykonać przy wypadaniu włosów, postawić diagnozę i dopiero zacząć leczenie. Najczęściej stosowanymi zabiegami na porost włosów są mezoterapia i karboksyterapia. Mezoterapia igłowa skóry głowy jest jednym z najlepszych zabiegów stosowanych na wypadanie i porost włosów, odżywienie oraz zapobieganie ich wypadaniu. Jest to zabieg, który działa na skórę głowy i włosy od wewnątrz i polega on na podaniu indywidualnie dobranych substancji odżywczych, które są wstrzykiwane do skóry głowy. Kolejny równie skuteczny zabieg na wypadanie włosów to karboksyterapia. Zabieg ten polega na iniekcyjnym wprowadzeniu medycznego dwutlenku węgla za pomocą cienkiej igły. W efekcie powoduje zwiększenie ilości kolagenu, powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz hamuje wypadanie włosów i pobudza ich wzrost. Mamy dobrą informację dla osób bojących się igieł – zabieg jest wykonywany cienką igłą i jest mało bolesny, a jeśli jest taka potrzeba to można zastosować znieczulenie miejscowe.

Wypadanie włosów – pielęgnacja

Dla uzyskania jak najlepszych efektów należy połączyć profesjonalne zabiegi z indywidualnie dobraną pielęgnacją domową. Nie musi to być od razu coś skomplikowanego – trzeba zacząć od podstaw. Prawidłowe mycie głowy szamponem dobranym do skóry głowy. Nakładanie odżywek na włosy. Regularne rozczesywanie bez siłowania się z włosami. Warto również robić sobie masaże głowy i nie potrzeba do tego żadnych magicznych urządzeń. Masaż wykonujemy opuszkami palców, masując głowę okrężnymi ruchami. Dobrze by było jeszcze zadbać o włosy od środka poprzez prawidłowe odżywianie się, a jeśli występują większe niedobory – stosowanie indywidualnie dobranych suplementów diety jest zalecane.