Pragnienie bycia pięknym i młodym bądź piękną i młodą wydaje się stać na równi, a czasem nawet przewyższać chęć bogactwa – tak często wskazywanego, jako życiowy cel wielu osób. Dziś, wiele kobiet i mężczyzn marzy o pięknej i gładkiej skórze. Jeszcze więcej chce, żeby, taki idealny stan utrzymać jak najdłużej się da. Jednak prędzej czy później zmarszczki pojawią się na twarzy każdego z nas. Niezależnie od ilości stosowanych kremów, masaży czy zabiegów pielęgnacyjnych – występowanie zmarszczek jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym. Jednakże, tysiące klinik i gabinetów medycyny estetycznej ma w swojej ofercie niejeden zabieg usuwania zmarszczek oraz hamowania procesów starzenia się skóry, tym samym spełniając marzenia swoich pacjentów. By dowiedzieć się, więcej o zmarszczkach, zabiegach i metodach zapobiegawczych zapraszamy do dalszej lektury.

Spis treści:

  1. Skąd się biorą zmarszczki?
  2. Rodzaje zmarszczek
  3. Rodzaje zmarszczek ze względu na głębokość
  4. Zmarszczki na czole
  5. Zmarszczki wokół oczu
  6. Zmarszczki wokół ust
  7. Zmarszczki wokół nosa-zmarszczki królicze
  8. Zmarszczki na szyi i dekolcie
  9. Jak zapobiegać zmarszczkom– cztery złote reguły
  10. Botoks, kwas hialuronowy i nici liftingujące-zabiegi na zmarszczki

Skąd się biorą zmarszczki?

Co to takiego są zmarszczki – każdy wie, każdy widział i każdy je ma. Prostym językiem rzecz ujmując, są to po prostu zagniecenia i zagłębienia skóry. Zmarszczki najczęściej kojarzą nam się z upływającym czasem i starością. Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu w naszej skórze, co skutkuje utratą jej jędrności. Jednak czas to niejedyny „nieprzyjaciel” naszej skóry. Na powstawanie zmarszczek mają wpływ czynniki takie jak działanie promieni UV, zmiany hormonalne, nagła utrata masy ciała, palenie papierosów czy nieodpowiednio zbilansowana dieta.

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki mimiczne. Zmarszczki mimiczne pojawiają się dość wcześnie, około 25 roku życia i są skutkiem ruchów mięśni twarzy. Niestety każdy z nas takie zmarszczki mimiczne w większym lub mniejszym stopniu posiada, a to, dlatego, że często nasze emocje – radość, zdziwienie czy złość są właśnie „wypisane na twarzy”. Im bardziej ekspresyjna mimika twarzy, tym większe prawdopodobieństwo, że zmarszczki mimiczne pojawią się na Twojej twarzy szybciej.

Zmarszczki senne. Powstają w wyniku długotrwałego nacisku twarzy na poduszkę. Są to te nieestetyczne linie i odgniecenia, które widzimy na twarzy rano po przebudzeniu. Najczęściej, samoistnie znikają po dość krótkim czasie, natomiast z wiekiem, powrót do stanu pierwotnego staje się coraz cięższy.

Zmarszczki statyczne. Są wynikiem utrwalenia wyżej wymienionych zmarszczek mimicznych oraz sennych i pojawiają się dopiero wraz z wiekiem. Zmarszczki statyczne nigdy nie znikają i są widoczne przez cały czas.

Zmarszczki strukturalne. Są skutkiem intensywnej i długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV. Najczęściej ich posiadaczami są osoby lubiące się opalać czy to na plaży, czy korzystając z promieniowania UV na solarium. Zmarszczki strukturalne przybierają postać bruzd, którym często towarzyszą przebarwienia i odbarwienia skóry.

Zmarszczki grawitacyjne. Są to zmarszczki, przed którymi – podobnie jak ze zmarszczkami mimicznymi – nie sposób się uchronić. Powstają w wyniku stopniowej utraty elastyczności i jędrności skóry, do której dochodzi wraz z wiekiem. To powoduje opadanie tkanek twarzy – opadają nam policzki, powieki i zmienia się owal twarzy.

H2 Rodzaje zmarszczek ze względu na głębokość

Zmarszczki można również podzielić ze względu na ich głębokość. Wyróżniamy dwa rodzaje zmarszczek: zmarszczki powierzchniowe i głębokie.

-Zmarszczki powierzchniowe to takie, których głębokość nie przekracza 0,05 mm. Można do nich zaliczyć zmarszczki mimiczne w początkowej fazie.

-Zmarszczki głębokie osiągają głębokość większą niż 0,05 mm. Do nich zaliczają się zmarszczki pionowe oraz poziome bruzdy.

Warto również dodać, że pogłębiające się zmarszczki powierzchniowe mogą z czasem przeobrazić się w zmarszczki głębokie.

Zmarszczki na czole

Czoło jest takim miejscem na twarzy, które niestety pokaże każdą emocję. Marszczymy czoło, gdy jesteśmy źli, zdziwieni czy zamyśleni. To powoduje powstawanie i utrwalanie się zmarszczek w tym obszarze. Zmarszczki pionowe pojawiają się, gdy jesteśmy zdziwieni. Mogą się też pojawić w momencie, kiedy się na czymś mocno skupiamy. Dwie bądź trzy pionowe zmarszczki zlokalizowane między brwiami, przy nasadzie nosa tworzą „lwią zmarszczkę” – utrapienie wielu kobiet i mężczyzn. Co możemy zrobić ze zmarszczkami na czole? Po pierwsze, starajmy się panować nad mimiką twarzy. Po drugie, zakładajmy okulary i kapelusze w słoneczne dni – unikniemy marszczenia i oczu i czoła. Po trzecie, pielęgnacja. Tak. Warto przyłożyć się do codziennej pielęgnacji twarzy, włączając intensywnie nawilżające kosmetyki w tym maseczki czy kremy z kwasem hialuronowym. Jaki zabieg medycyny estetycznej na zmarszczki na czole będzie najlepszy? Najczęściej wykonuje się zabieg z toksyną botulinową (czyli inaczej botoksem) i kwasem hialuronowym (wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym).

Zmarszczki wokół oczu

Skóra okolicy oczu jest najcieńsza i najdelikatniejsza na całej twarzy. Niewątpliwie, jest to jeden z powodów szybkiego pojawiania się zmarszczek pod oczam i i tzw. kurzych łapek w tej wrażliwej okolicy. Ich powstawaniu sprzyjają również silnie działające mięśnie okrężne oka i częste marszczenia, którym cienka skóra okolicy oczu jest poddana na skutek uśmiechania się czy mrużenia oczu. Niestety, nie da się zatrzymać procesu powstawania zmarszczek w tej okolicy. Istnieją jednak sposoby zapobiegawcze. Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że obszar pod oczami jest niemal pozbawiony gruczołów łojowych odpowiedzialnych za produkcje sebum stanowiącego naturalną barierę skóry. Ze względu na brak sebum, jest to obszar najbardziej podatny na starzenie się i powstawanie zmarszczek pod oczami. Co możemy zrobić? Na zmarszczki pod oczami najlepiej stosować kosmetyki nawilżające przeznaczone do skóry okolicy oczu. Mogą to być kremy nawilżające czy hydrożelowe płatki pod oczy. Dobrą praktyką, która z pewnością przyczyni się do „odciążenia” tej okolicy, będzie noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. W ten sposób unikniemy nadmiernego mrużenia oczu. Kolejnym sposobem jest noszenie czapek z daszkiem czy kapeluszy. Dzięki daszkowi twarz będzie pozostawała cały czas w cieniu a skóra okolic oczu trochę „odpocznie” od ciągłego mrużenia oczu. Już samo wprowadzenie takich praktyk pozwoli w jakimś stopniu zapobiegać zmarszczkom wokół oczu. Co, jeśli zmarszczki wokół oczu cały czas są dla nas problemem? W takim wypadku należy rozważyć skonsultowanie się z lekarzem i poddanie się odpowiednim zabiegom medycyny estetycznej. Na okolice oczu najlepsze będą zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, stymulatorów tkankowych, kwasu hialuronowego lub nici liftingujących.

Zmarszczki wokół ust

Oprócz zmarszczek pod oczami czy zmarszczek na czole wiele osób boryka się jeszcze ze zmarszczkami wokół ust. Są to zmarszczki, które niestety bardzo postarzają swojego posiadacza lub posiadaczkę. Pierwszym typem zmarszczek są zmarszczki palacza. Te głównie przybierają postać pionowych bruzd wokół ust. Drugi typ to zmarszczki marionetki, czyli bruzdy i zmarszczki biegnące od kącików ust w dół do brody. Zmarszczki palacza powstają głównie przez działanie mięśnia okrężnego ust w momencie mówienia, gwizdania, picia przez słomkę czy robienia już wszystkim znanego „dzióbka” do zdjęcia na Instagram. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, zmarszczki palacza powstają jeszcze szybciej u osób palących papierosy, e-papierosy etc. Ten typ zmarszczek należy do wcześniej opisanych zmarszczek mimicznych, a te zaniedbane po upływie czasu pogłębiają się i coraz bardziej uwidaczniają. Drugi typ, czyli zmarszczki marionetki z kolei powodują, że wyglądamy po prostu smutno. Na powstawanie zmarszczek marionetki ma wiele czynników m.in. nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, prowadzony styl życia, naturalna utrata elastyczności skóry, a nawet budowa i kształt twarzy. Z drugiej strony, wpływ na powstawanie tych nadających smutku zmarszczek mają geny. Niestety, ten typ zmarszczek jest stosunkowo trudny do usunięcia a szczególnie bez pomocy lekarza medycyny estetycznej.

Jak zlikwidować zmarszczki palacza i zmarszczki marionetki?

Zacznijmy od zmarszczek palacza. Po pierwsze, najlepiej wprowadzić odpowiednią pielęgnację domową, zanim zmarszczki będą widoczne na skórze. Przede wszystkim trzeba poświęcić temu obszarowi twarzy szczególną uwagę, stosując kosmetyki z właściwościami nawilżającymi i odżywczymi.

W przypadku zmarszczek marionetki warto zainteresować się tematem masaży czy ćwiczeń twarzy. Oczywiście nie będą to metody zadowalające dla posiadaczy już głębokich bruzd marionetkowych. Po pewnym czasie pielęgnacja i inne domowe zabiegi niestety nie będą już wystarczające, a do z niwelowania zmarszczek wokół ust potrzebna będzie ingerencja specjalisty. Aby pozbyć się niechcianych zmarszczek wokół ust, specjaliści najczęściej wykonują zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego oraz toksyny botulinowej. W przypadku bruzd głębokich, do uzyskania jak najlepszych efektów stosuje się liftingujące nici PDO.

Zmarszczki wokół nosa-zmarszczki królicze

Zmarszczki królicze zaliczają się do grupy zmarszczek mimicznych, a więc powstających na skutek pracy mięśni twarzy. Najczęściej to właśnie ciągłe mrużenie oczu, któremu towarzyszy marszczenie nosa sprawia, że tworzą się królicze zmarszczki. Pojawiają się również na skutek naturalnego starzenia się skóry. Wraz z utratą kolagenu skóra traci elastyczność, a zmarszczki wokół nosa stają się coraz bardziej widoczne. Zmarszczki królicze przybierają postać pionowych, poziomych lub poprzecznych bruzd zlokalizowanych po bokach nosa i mogą być zauważalne nawet około 30 roku życia. Co zrobić, by zniwelować królicze bruzdy? Dobrze by było mieć stuprocentową kontrolę nad swoimi grymasami, których często nie kontrolujemy, ale wiadomo jest to zadanie ciężkie, a nawet niemożliwe. Na pewno pomocny będzie wspomniany już wcześniej kapelusz czy okulary przeciwsłoneczne, które sprawią, że nie będziemy tak często mrużyć oczu a tym samym marszczyć czoła. Jeżeli nasze zmarszczki królicze są już głębokie i czujemy się z nimi źle, należy poddać profesjonalnemu zabiegowi estetycznemu. Na ten defekt specjaliści wykonują wypełnienie z kwasu hialuronowego, iniekcje z toksyny botulinowej lub zabiegi z użyciem lasera.

Zmarszczki na szyi i dekolcie

Zmarszczki na szyi i dekolcie przysparzają sporo kompleksów szczególnie kobietom. Skóra w tej okolicy jest cienka, bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Trzeba też pamiętać, że jest to obszar, na którym proces starzenia się jest tak samo widoczny, jak na twarzy. Mimo to, wiele kobiet podczas codziennej pielęgnacji czy zabiegów zapomina o szyi i dekolcie, a ich zainteresowanie tym obszarem pojawia się dopiero w momencie zauważenia zmarszczek, czyli za późno. Niestety, tego najczęściej pomijanego obszaru nie sposób ochronić tak łatwo, jak twarz, którą możemy osłonić przed słońcem kapeluszem, czy zakładając okulary przeciwsłoneczne. Jest kilka przyczyn powstawania zmarszczek na szyi i dekolcie, są to między innymi niezdrowy tryb życia, brak odpowiedniej pielęgnacji, utrata jędrności skóry związana ze starzeniem czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Co więcej, zmarszczki na szyi powstają w wyniku pozostawania w danej pozycji przez długi czas lub powtarzania niektórych czynności tak często, że zmarszczki po prostu się utrwalają. Mowa tutaj o długotrwałym pozostawaniu w danej pozycji, na przykład garbieniu się, siedzeniu przed laptopem, czy pochylaniu głowy nad telefonami, co trzeba przyznać- dzieje się praktycznie cały czas. Jest kilka rodzajów zmarszczek na szyi i dekolcie. Najczęściej przybierają postać pionowych i poziomych bruzd, czy tzw. skóry indyka. Te pierwsze powstają również na dekolcie, a ich przyczyną jest spanie na boku. Bruzdy poziome pojawiają się przez wcześniej wspomniane garbienie się czy częste pochylanie się nad telefonem. Natomiast skóra indyka pojawia się z powodu szybkiej utraty wagi.

Co zastosować na zmarszczki na szyi i dekolcie?

Powinno się zadbać o odpowiednią pielęgnację i nie zapominać o skórze szyi i dekoltu. W końcu trzeba pamiętać, że twarz kończy się na dekolcie. Jednak, co zrobić, jeżeli zmarszczki już są widoczne? Specjaliści polecają zabiegi, w których wykorzystuje się laser, fale elektromagnetyczne, ultradźwięki. Często wykonywanym zabiegiem na te okolice jest również mezoterapia igłowa, czy peelingi chemiczne.

Jak zapobiegać zmarszczkom-4 złote reguły

To, co stawia nas już na starcie na przegranej pozycji, jest nieustający czas. Z nim niestety jeszcze nikt nie wygrał. Naturalnie z wiekiem będą pojawiały się zmiany na naszej skórze w postaci zmarszczek, czy będziemy dbały o tę strefę bardziej, czy mniej. Jednak, mamy także dobre informacje. Istnieje kilka złotych reguł, których stosowanie może konkretnie spowolnić powstawanie zmarszczek. Zacznijmy od podstaw, a więc stylu życia. Nie ma, co ukrywać, że jedząc codziennie fast foody, zapijając je colą, a na deser paląc papierosa czy dwa, nasza skóra po prostu zestarzeje się szybciej. Brzmi to banalnie, ale picie odpowiedniej ilości wody mineralnej, jedzenie produktów bogatych w takie witaminy A (głównie produkty mleczarskie), E (produkty pochodzenia roślinnego), K (zielone warzywa) i C (cytrusy i kwaśne owoce), oraz ograniczenie palenia tytoniu. Druga ważna kwestia to kremy z filtrem SPF. Co tutaj trzeba powiedzieć jasno – taki krem z filtrem należy stosować na skórze twarzy, szyi i dekoltu przez cały rok. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie kremów z wysokim SPF do twarzy, czyli tzw. pięćdziesiątek. Chyba każdy z nas kremy z filtrem kojarzy głównie z wakacjami i plażą. Tam, żeby jak najszybciej się opalić (a raczej spalić) niektóre osoby nie używają kremów z filtrem wcale, albo używają kremów z niskim SPF, a to nie chroni naszej skóry wcale. No tak, dobrze by było jeszcze zrezygnować z wizyt na solarium. Trzecią ważną kwestią jest pielęgnacja, mianowicie stosowanie kremów głęboko nawilżających, przeciwzmarszczkowych czy serów nawilżających z kwasem hialuronowym. Ostatnia złota zasada to systematyczność w działaniach. Jak to się ładnie mówi „twój los zależy od twoich nawyków”, więc warto zacząć jak najszybciej. Jednak żeby usunąć zmarszczki, trzeba się udać do specjalisty, który po konsultacji dobierze odpowiedni zabieg i pozbędzie się Twojego problemu.

Botoks, kwas hialuronowy i nici liftingujące-zabiegi na zmarszczki

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu i kwasu hialuronowego cieszą się największą popularnością, jeżeli chodzi o zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Wstrzyknięty botoks blokuje odbieranie impulsów nerwowych przez mięśnie, co w efekcie powoduje ich rozluźnienie, które widoczne jest poprzez wygładzenie zmarszczek. Jest efektywną metodą pozbywania się zmarszczek zarówno w przypadku zastosowania u młodszych, jak i starszych pacjentów. Jeżeli taki zabieg wykonuje specjalista, to jest on bezpieczny i daje świetne efekty. Jednak może być obarczony dużym ryzykiem, jeżeli jest wykonany przez osobę niewykształconą. Efekty po zabiegu usuwania zmarszczek na czole przy użyciu botoksu utrzymują się do 4 miesięcy. Kolejnym, równie zadowalającym sposobem na pozbycie się nieestetycznych bruzd na twarzy jest zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze i odpowiada za utrzymanie jej odpowiedniego nawilżenia i jędrności. Po zabiegach z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, jego niedobór jest uzupełniony, a skóra jest pięknie nawilżona i widocznie ujędrniona. Po roku należy zabieg powtórzyć, ponieważ kwas hialuronowy z czasem podlega całkowitemu wchłonięciu. Kolejną metodą, która jest coraz to bardziej popularna, są nici liftingujące, których wprowadzenie pod skórę, napina ją oraz stymuluje produkcję kolagenu. Nici dają najlepsze efekty w walce z bruzdami głębokimi, a ich działanie widoczne jest niemal natychmiastowo po zabiegu. Efektami takiego zabiegu można cieszyć się nawet do 2 lat.