Czym są zaskórniki?
 
Zaskórniki to nic innego jak skórne wykwity, które możemy zauważyć na naszej twarzy, ale nie tylko, bo zdarza się, że pojawiają się również na klatce piersiowej czy plecach. Powstają w dużej mierze poprzez zablokowanie gruczołów łojowych przez sebum i złuszczający naskórek, ale także nieodpowiednią pielęgnację. Warto zatem zagłębić się w temat, alby móc cieszyć się piękną i gładką skórą. 
Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników: 
  • Otwarte - powstają w momencie zastoju łoju i narażenie go na zakażenie bakteriami, które występują na powierzchni skóry. Możemy wówczas zauważyć charakterystyczne czarne kropeczki, które z czasem mogą przekształcić się w grudki lub ropne krosty. 
  • Zamknięte – różnie się od otwartych barwą – te są białe i zauważalne dopiero po umiejętnym naciągnięciu skóry. Stanowią ona problem głównie u osób cierpiących na trądzik. 
Zarówno w przypadku zaskórników otwartych czy zamkniętych niezbędna jest odpowiednia i świadoma pielęgnacja twarzy i całego ciała. 

Jakie są przyczyny powstawania zaskórników? 

W przypadku przyczyn powstawania zaskórników możemy wyróżnić przyczyny bezpośrednie:
  • Nadmierna produkcja łoju, 
  • Zaburzony proces złuszczania martwego naskórka, 
  • Nadmierne rogowacenie komórek skóry, 
I pośrednie: 
  • Typ cery – mieszana lub tłusta, 
  • Zmiany hormonalne, 
  • Sposób odżywiania się – żywność przetworzona, tłuste potrawy, słodycze, orzechy, 
  • Nieodpowiednia pielęgnacja skóry – stosowanie kosmetyków, które zatykają pory skóry (w składzie parafina, lanolina, silikonu, sztuczne barwniki, talk, olej z awokado) lub stosowanie kosmetyków, które nadmiernie wysuszają naszą skórę i powodujące zwiększone wydzielanie łoju – mocne peelingi czy kosmetyki a alkoholem w składzie,
  • Nieregularna pielęgnacja i złuszczanie martwego naskórka, 
Jak się pozbyć zaskórników? 

Najważniejsza w walce z zaskórnikami jest przede wszystkim systematyczność. Należy zwrócić szczególną uwagę na codzienne oczyszczanie i nawilżanie cery używając odpowiednich i dobrze dopasowanych kosmetyków. Warto również skorzystać z zabiegów kosmetycznych po wcześniejszej konsultacji u specjalisty – kosmetologa lub dermatologa. 
W ostatnim czasie bardzo popularnym zabiegiem wykonywanym w celu zwalczenia zaskórników są peelingi chemiczne, która mają za zadanie złuszczyć martwy naskórek, dzięki czemu gruczoły łojowe zostają odblokowane i nie dochodzi do zanieczyszczania skóry i narażenia jej na możliwość zakażenia bakteryjnego.  
Innymi zabiegami, które pozwalają pozbyć się zaskórników są mikrodermabrazja, jonofereza, ultradźwięki czy laseroterapia. Należy jednak pamiętać, że to specjalista dobiera odpowiedni zabieg dla naszej skóry. 
Zabiegi wykonywany w specjalistycznych gabinetach niestety nie są tak skuteczne jak nasze codzienne wsparcie w domu i pielęgnacja skóry. Przede wszystkim twarz musi być codziennie oczyszczana, aby pozbyć się z jej powierzchni zanieczyszczeń, martwego naskórka, resztek makijażu, drobnoustrojów i nadmiaru sebum. Te wszystkie czynniki zatykają pory,  blokują ujście gruczołów łojowych i dochodzi do jego nagromadzenia i zanieczyszczenia. Dlatego twarz powinno się przemywać przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Korzystne jest stosowanie również delikatnego żelu i wmasowywanie go w skórę okrężnymi ruchami, a następnie spłukać ciepłą woda. Najlepiej w takiej sytuacji posłużyć się jedynie własnymi dłońmi i nie używać do tego celu myjek, na których nierzadko gromadzą się bakterie i zanieczyszczenia. 
Po odpowiednim oczyszczeniu twarzy konieczna jest aplikacja kremu. Najlepiej wybrać taki, który ochroni skórę przed nadmierną utrata wodu z głębokich warstw skóry, pobudzi procesy regeneracyjne naskórka, będzie stanowił barierę na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i będzie regulował prace gruczołów łojowych. Podobnie jak oczyszczanie twarz, tak nawilżenie powinno odbywać się systematycznie – rano i wieczorem na każdą partię twarzy, najlepiej ruchem wklepującym aby pobudzić krążenie i napięcie skóry. 

Dodatkowo warto jest raz w tygodniu wykonać samodzielny zabieg złuszczania naskórka. Osoby z problemem trądziku powinny zdecydować się na peeling enzymatyczny, ze względu na ryzyko nasilenia się stanu skóry po wykonaniu peelingu mechanicznego. 

Jakie kosmetyki wybrać ? 

Niezależnie od intensywności problemu zaskórników, trądziku, czy pojedynczych wykwitów, produkty do pielęgnacji muszą być dobrane pod nasz typ cery. Począwszy od żelu myjącego, przez krem czy płyn do demakijażu powinny być dobrane tak, by nie pogłębić problemu z zaskórnikami. 

Poleca się wybierać dermokosmetyki – produkty nie tylko pielęgnujące, ale także mające właściwości lecznicze. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na skład! Witamina E przyspiesza regenerację naskórka, pianka oczyszczająca z cynkiem zapobiegnie powstawaniu nowych wykwitów. W walce z zaskórnikami korzystne w składzie są również gliceryna, tłuszcze roślinne czy kwas pantotenowy. Bardzo dobrze jest, gdy krem na dzień posiada filtr przeciwsłoneczny SPF, także ten na zimę. 
W składzie należy wystrzegać się alkoholu etylowego, sztucznych barwników czy substancji zapachowych, gdyż mogą one niekorzystnie wpłynąć na stan naszej skóry i nawet go pogorszyć.