Kwas hialuronowy zdobył ogromną popularność, jako składnik wykorzystywany w kosmetologii i medycynie estetycznej, a to dzięki swoim wyjątkowym właściwościom cenionym zarówno przez lekarzy i kosmetologów, jak i tysiące zadowolonych pacjentów. Wyróżnia się dwa rodzaje kwasu hialuronowego – kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany, a różnego rodzaju zabiegi z ich wykorzystaniem pozwalają nam cieszyć się nawilżoną i wygładzoną skórą na dłużej.

Spis treści
1. Czym jest kwas hialuronowy?
2. Rodzaje kwasu hialuronowego - usieciowany i nieusieciowany kwas hialuronowy.
3. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.

Czym jest kwas hialuronowy?
Prawdopodobnie, większość osób skojarzy go z cudownymi, nawilżającymi kremami czy serami szeroko reklamowanymi i zachwalanymi w telewizji i internecie, i... to jest prawda! Kwas hialuronowy zawarty w tego typu kosmetykach pielęgnacyjnych pomaga niwelować zmarszczki, wygładza oraz napina skórę. Jednak spójrzmy na tę substancję „od wewnątrz”. Kwas hialuronowy jest polisacharydem, który naturalnie występuje w organizmach żywych. U ludzi, zlokalizowany jest w macierzy międzykomórkowej skóry właściwej, ciele szklistym czy mazi stawowej. Jego główną funkcją jest wiązane wody w skórze właściwej, gdzie jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać 250 cząsteczek wody. Dzięki temu kwas hialuronowy zapewnia odpowiednie nawilżenie oraz nadaje sprężystości skórze. Jednak poziom nawilżenia, wygładzenia i sprężystej skóry z roku na rok maleje, a dzieje się to za sprawą stopniowego zmniejszania się ilości kwasu hialuronowego w skórze i niestety, jest to proces nieodwracalny.

Rodzaje kwasu hialuronowego – usieciowany i nieusieciowany kwas hialuronowy.
W kosmetologii i medycynie estetycznej do zabiegów wykorzystuje się dwa rodzaje kwasu hialuronowego - usieciowany i nieusieciowany kwas hialuronowy, a ze względu na ich różne właściwości mają one różne zastosowania. Usieciowany kwas hialuronowy jest stosowany do wygładzania powierzchni skóry i wypełniania tkanek miękkich ze względu na swoje właściwości stabilizujące i nawadniające. Ten typ kwasu hialuronowego na długo pozostaje w miejscu podania, więc pacjent może cieszyć się efektami nawet do 12 miesięcy po zabiegu. Jednak usieciowany kwas hialuronowy nie wiąże wody, w związku z tym, nie nawilża skóry. Z kolei, nieusieciowany kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody i bardzo dobrze nawilża skórę, przy tym ujędrnia ją i wygładza zmarszczki. Zabiegi z wykorzystaniem tego typu kwasu hialuronowego wykonuje się w miejscach, gdzie skóra jest widocznie zmęczona, przesuszona, „szara” i potrzebuje nawilżenia. Takie zabiegi można również wykonywać prewencyjnie, jako zabezpieczenie przed powstawaniem zmarszczek w miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo delikatna, np. na szyi czy dekolcie. Mimo swoich cudownych nawilżających właściwości, nieusieciowany kwas hialuronowy przegrywa z usieciowanym pod względem utrzymywania się w miejscu podania, ponieważ jest szybciej metabolizowany. Dlatego też dla uzyskania najlepszych efektów, zabiegi z wykorzystaniem nieusieciowanego kwasu hialuronowego poleca się wykonywać w kilku seriach rozłożonych w czasie.

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.
Jak już wcześniej pisaliśmy, obydwu kwasów używa się do różnych zabiegów ze względu na ich odmienne właściwości. Kwas hialuronowy najczęściej podawany jest do skóry drogą iniekcji. Kwas hialuronowy usieciowany podaje się podskórnie bezpośrednio w miejsce wymagające wypełnienia, wygładzenia czy wymodelowania. Z kolei, kwas hialuronowy nieusieciowany podawany jest w niewielkich dawkach płytko w skórę, w miejscach wymagających rewitalizacji. Kwasu hialuronowego usieciowanego używa się do wypełniania bruzd, wygładzania zmarszczek, modelowania nosa, żuchwy i brody, wypełniania ust, a także uzupełniania doliny łez. Kwasu hialuronowego nieusieciowanego używa się do zabiegów mezoterapii igłowej i mikroigłowej, by zrewitalizować skórę.
 
Należy pamiętać, że na czas utrzymywania się efektów po zabiegach mają także wpływ, takie czynniki jak nasz styl życia, metabolizm, ale także słaba jakość podanego kwasu hialuronowego.