Za najważniejsze działanie kosmetyków pielęgnacyjnych dostępnych komercyjnie uważa się nawilżenie skóry. Taki efekt można osiągnąć stosując kosmetyki zawierające substancję aktywne, które zahamowują utratę wody lub znacząco ograniczają ten proces. 
Do grupy takich substancji aktywnych należy kwas hialuronowy. Ma on szczególne właściwości fizykochemiczne i biologiczne, dzięki którym gwarantuje odpowiednie nawodnienie tkanek, dodatkowo zachowuje przestrzenie międzykomórkowe i odpowiada za transport jonów i składników odżywczych. 

Kwas hialuronowy – geneza i występowanie
Wyizolowanie kwasu hialuronowego przez amerykańskich naukowców z ciała szklistego oka bydlęcego przypada już na 1934 rok, czemu do dziś kwas ten zawdzięcza swoją nazwę – od greckiego słowa hyalos – szkło odnosząc się do jego przejrzystej struktury. 
Od lat 80. XX wieku stosowano kwas hialuronowy jako substancję wypełniającą poprawiającą wolumetrię twarzy, jędrność i przede wszystkim nawilżenie skóry. 
Kwas hialuronowy jest powszechnie obecny w przyrodzie, ponieważ występuje we wszystkich żywych organizmach, również w ludzkim organizmie w postaci przezroczystej cieczy. Największe stężenie kwasu hialuronowego występuje podczas gojenia się ran, w ciele szklistym oka, płynie łzowym, ścianach naczyń krwionośnych i stawach, jednak największe jego nagromadzenie, bo aż 50% znajduje się w skórze, w postaci hialuronianu sodu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ilość kwasu hialuronowego w organizmie ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem, a badania wykazują, że do 80 roku życia zanika całkowicie.

Właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest niezwykle pożądanym surowcem. W ludzkiej skórze występuje w postaci biopolimeru i razem z kolagenem stanowią jej główne składnik. Za najważniejsze funkcję kwasu hialuronowego uważa się: 
 • Jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, gdzie jedna cząsteczka kwasu może związać aż 250 cząsteczek wody. Zapobiega tym samym przesuszaniu skóry, utraty jędrności i powstawaniu niechcianych zmarszczek, 
 • Ma za zadanie utrzymać lepkość i sprężystość ciałka szklistego oka, odpowiada za jego odpowiednią strukturę i funkcję,
 • Jest podstawowym składnikiem płynu w stawach – odpowiedzialny za sprężystość chrząstki stawowej i odpowiedni ruch stawu, 
 • Dodatkowo wspomaga proces gojenie się ran, a także oparzeń i innych zmian skórnych. 
Zastosowanie kwasu hialuronowego
Jak nietrudno zauważyć kwas hialuronowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowanie organizmu, ale również pożądanego wyglądu i dobrego samopoczucia. Stąd znalazł on zastosowanie w wielu dziedzinach nauk i specjalizacji medycznych. Bardzo pomocny jest fakt, iż kwas jest składnikiem naturalnie występującym w naszym organizmie, stąd jest on bardzo dobrze tolerowany i przyswajany. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego wykorzystywane są w: 
Ma działanie silnie nawilżające, ochronne i przeciwstarzeniowe, zatem jest często wykorzystywany w gabinetach dermatologicznych i kosmetycznych podczas zabiegów i jako składnik wielu preparatów dostępnych również do użytku domowego, np. produktów na twarz, czy włosy. W dermatologii preparaty oparte na kwasie hialuronowym przyspieszają gojenie się zmian potrądzikowych, wyrównują koloryt skóry i nierówności naskórka. 
 • Okulistyka
Stosowany przy wielu zabiegach okulistycznych, np. przy inplantacji rogówki, wszczepianiu soczewki, operacji zaćmy i jaskry i innych urazów. Jako składnik aktywny jest powszechnie stosowany w kroplach do oczu, aby nawilżyć powierzchnię oka i zbudować barierę ochronną. 
Stosowany w profilaktyce i leczeniu chorób i zwyrodnień narządu ruchu. Podawany wówczas w postaci iniekcji dostawowej, np. w przypadku chorób zwyrodnieniowych – ChZS i osteoartozy
 • Otolaryngologia
Kwas hialuronowy jest tu wykorzystywany w celu regeneracji strun głosowych i perforacji błony bębenkowej. 
 • Ginekologia
Wykorzystywany w przypadku wystąpienia infekcji dróg rodnych i stref intymnych. Nawilża śluzówkę, łagodzą objawy infekcji, a także zapobiegają ich nawrotów. Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy stymuluje układ immunologiczny, a także zahamowuje rozprzestrzenianie się infekcji. Kwas hialuronowy również stosuje się w przypadku leczenia pomenopauzalnej atrofii pochwy łagodząc podrażnienia, nawilżając, uelastyczniając, a także ma korzystny wpływ na dolegliwość nietrzymania moczu. 
 • Reumatologia
Wykorzystywany przez ortopedów w celu leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów.
Jak wcześniej wspomniano kwas hialuronowy ma za zadanie nawilżać, chronić i działać przeciwstarzeniowo. W składach kosmetyków i preparatów znajdziemy kwas hialuronowy także pod postacią jego pochodnych – hialuronianu sodu i hialuronianu potasu. 
Stosuje się go w produktach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, szyi, delikatnej skóry wokół oczu (w maseczkach, kremach i produktach tonizujących), w kosmetykach do pielęgnacji ciała, takich jak balsamy antycellulitowe i przeciw rozstępom. 
Zdecydowanie trwalsze i bardziej efektywne działanie kwas hialuronowy ma w momencie podania go bezpośrednio do skóry właściwej poprzez iniekcję, zatem we współczesnej medycynie estetycznej znalazł on zastosowanie jako składnik wielu wypełniaczy o różnym zastosowaniu. Wykorzystuje się go przy:
 • Redukcji zmarszczek statycznych, 
 • Wolumetrii i nadaniu twarzy właściwego owlu, 
 • Modelowaniu policzków, 
 • Korekcji rysów twarzy, 
 • Korekcji kształtu ust i nosa, 
 • Korekcji bruzd nosowo-wargowych, 
 • Korekcji podbródka, 
 • Znaczącej poprawie nawilżenia i jędrności skóry okolicy twarzy, szyi, dekoltu i grzbietu dłoni. 
Ze względu na to, ze kwas hialuronowy jest składnikiem naturalnie występującym w ludzkim organizmie nie ma obaw wystąpienia reakcji alergicznych po zabiegu. Z racji tego, że sam kwas hialuronowy ma stosunkowo krótki okres półtrwania w skórze (zaledwie 12 godzin) i następnie ulega degradacji, wykorzystuje się zmodyfikowany chemicznie kwas oraz sieciowanie. Sieciowanie odbywa się za pomocą epoksydów, aldehydów i sulfonów dwuwinylowych przez co substancja staje się bardziej lepka, a efekt po aplikacji utrzymuje się zdecydowanie dłużej. 
Jako pierwszy wypełniacz zaakceptowany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w 2003 roku został wypełniacz Restylane (Medicis Aesthetics), który wyróżnił się wysoką efektywnością poprzez zastosowanie czystego kwasu hialuronowego opartego na procesie NA-SHA (Non-Animal, Stabilized, Hialuronic Acid). W kolejnych latach na rynek weszły kolejne  wypełniacze, które spełniają wszystkie normy jakościowe, są przebadane klinicznie i stanowią bezprecedensowy hit w dziedzinie medycyny estetycznej. 
Produkty z kwasem hialuronowym dostępne w naszym sklepie: