Mezoterapia igłowa jest jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej. Jej szerokie zastosowanie wspiera zarówno mężczyzn, jak i kobiety w walce ze starzeniem się skóry, brakiem jej elastyczności, nadmiernym wypadaniem włosów, cellulitem czy nawet nadmiarem tkanki tłuszczowej. Mimo stosowanej w tym zabiegu „strasznej” igły, popularność zabiegu nie maleje, a wręcz przeciwnie, to pacjenci sami dopytują o zabieg mezoterapii.

Spis treści

  1. Na czym polega mezoterapia igłowa?
  2. Mezoterapia igłowa – zastosowanie
  3. Mezoterapia igłowa – zalety i wady
  4. Mezoterapia igłowa - przeciwwskazania

Na czym polega mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem medycyny estetycznej z wieloma zastosowaniami i polega ona na iniekcyjnym podaniu skórze substancji odżywczych, witamin i środków stymulujących. Koktajle te są indywidualnie dobierane do potrzeb skóry pacjenta. Nakłucia wykonywane są cienką igłą, punktowo w wybrane miejsca. Wiele osób kojarzy zabieg mezoterapii igłowej z zabiegiem stricte na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Iniekcje wykonuje się również do usuwania rozstępów, cellulitu oraz tkanki tłuszczowej.

Mezoterapia igłowa – zastosowanie

Zabieg wykonywany jest do niwelowania blizn oraz oznak starzenia się skóry twarzy, okolic oczu, szyi i dekoltu. Zabieg pobudza metabolizm komórek skóry i produkcję oraz odbudowę włókien kolagenowych, w efekcie poprawia się elastyczność i jędrność skóry, a zmarszczki zostają zniwelowane. Mezoterapia igłowa jest również remedium na cellulit - iniekcje powodują poprawę mikrokrążenia. W przypadku rozstępów wprowadza się substancje bezpośrednio w uszkodzoną skórę. Mezoterapia igłowa jest często wykonywanym zabiegiem w przypadku wypadania włosów i ma za zadanie odżywić oraz zapobiec ich wypadaniu. Zabieg polega na iniekcyjnym podaniu indywidualnie dobranych substancji odżywczych do skóry głowy.

Mezoterapia igłowa – zalety i wady

Zacznijmy od zalet, bo jest ich zdecydowanie więcej niż wad. Największą zaletą zabiegu są jej efekty. Skóra jest widocznie ujędrniona, nawilżona, odżywiona i elastyczna. Kolejną zaletą jest szybkość widocznych efektów. Oczywiście jest to uzależnione od stanu skóry pacjentki, ale często pierwsze efekty mezoterapii igłowej widoczne są już po pierwszym zabiegu. W przypadku zabiegu na skórę głowy, pierwsze efekty są widoczne po jednym zabiegu w postaci zatrzymania wypadania włosów. Po kolejnych zabiegach zaczynają odrastać nowe włosy, a skóra głowy jest nawilżona i odżywiona. Kolejną zaletą jest uniwersalność zabiegu – mezoterapii igłowej może poddać się każdy, kto czuje, że jego skóra potrzebuje „odświeżenia” w postaci nawilżenia i odżywienia na przykład po tygodniach opalania się na wakacjach czy godzinach spędzonych w górach jeżdżąc na nartach. Koleją zaletą jest trwałość efektów po zabiegu. Pacjenci mogą cieszyć się wspaniałym efektami rok, a nawet dłużej. Ponadto, zabieg mezoterapii igłowej można wykonywać przez cały rok. Jednak jak wiadomo, nie ma zabiegów w 100% idealnych. To, co można uznać za wadę mezoterapii igłowej, jest to, że niestety nie jest to zabieg relaksacyjny i całkowicie bezbolesny. Biorąc pod uwagę fakt, że jest ona wykonana igłą, to nie każdy będzie z tego powodu zadowolony. Zabieg może powodować dyskomfort szczególnie u osób z niskim progiem bólu. Jednak zawsze jest jakieś wyjście – można zastosować znieczulenie w kremie lub sprayu. Do wad można też zaliczyć ilość zabiegów. Jak już wyżej pisaliśmy, efekty zabiegu są widoczne już po pierwszym zabiegu, ale do uzyskania najlepszych rezultatów, należy powtórzyć go do kilku razy. Żeby efekty mezoterapii igłowej się utrzymały, należy, co kilka miesięcy wykonywać dodatkowo zabiegi podtrzymujące. Ostatnia kwestia, jaką można zaliczyć do wad to powstawanie siniaków po zabiegu. Nie jest to zjawisko częste, jednak przy nakłuwaniu skóry istnieje taka możliwość, że igła uszkodzi drobne naczynie krwionośne i wtedy powstanie w tym miejscu siniak, ale spokojnie – on zejdzie.

Mezoterapia igłowa – przeciwwskazania

Zabiegu nie można wykonać w przypadku:

  • ciąży lub karmienia piersią,
  • alergii na substancje stosowane w trakcie zabiegu,
  • cukrzycy,
  • chorób nowotworowych,
  • czynnych infekcji bakteryjnych lub wirusowych,
  • egzemy, łuszczycy