Niacynamid, nazywany również witaminą PP lub niacyną znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Ze względu na swoje właściwości łagodzące i nawilżające jest tolerowany nawet przez skórę bardzo wrażliwą, wzmacniając jej barierę ochronną, redukując rumień i zaczerwienienie, a także ma działając antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. 

Czym jest niacynamid? 
Niacynamid, czy witamina PP (określenie pochodzi od słowa „przeciwalergiczny” (Pellagra-Preventing), ze względu na to, że jej niedobór może doprowadzić do rozwoju choroby objawiającej się stanem zapalanym skóry, osłabieniem, apatią, biegunką, bezsennością, agresją i zaburzeniami koordynacji – pelagrą) to pochodna witaminy B3.  Rozpatrując ją w aspekcie chemicznym jest to połączenie dwóch związków: kwasu nikotynowego i jego amidu, które działają korzystnie na organizm człowieka. W odróżnieniu od innych witamin z grupy B, niacyna jest produkowana w organizmie wykorzystując podstawowy aminokwas – tryptofan. Należy jednak pamiętać, że są to znikome ilości, zatem tak ważna jest suplementacja lub dieta uzupełniająca niedobory witamin. 

W jakich produktach spożywczych znajdziemy witaminę B3? Najwięcej znajduje się w mięsie, rybach, jajach, nabiale, drożdżach, produktach pełnoziarnistych, orzechach, zielonych warzywach liściastych. W naszym organizmie pełni niezwykle istotną rolę – bierze udział w syntezie węglowodanów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych, ale również hormonów płciowych. Ponadto działa antybakteryjnie, bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, reguluję pracę układu nerwowego, jest prekursorem koenzymów przy przemianach energetycznych komórek i syntezie składników budulcowych skóry, np. ceramidów, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry. Światowa Organizacja Zdrowia wpisała niacynamid na listę podstawowych leków. 

Niacynamid w kosmetologii
Niacynamid to substancja aktywna, którą coraz częściej można spotkać w składach kosmetyków. Kosmetyki te są często dedykowane różnym potrzebom skóry, co świadczy o szerokim spektrum zastosowań i wielofunkcyjności witaminy PP. Jej działanie zależy w dużej mierze od stężenia, ale również formuły preparatu. 

Właściwości niacyny:
 • Rozjaśnienie przebarwień już istniejących i zapobieganie powstawaniu nowych – ze względu na działanie hamujące syntezę melaniny, która jest odpowiedzialna za powstawanie plam pigmentacyjnych. Wpływa również korzystnie na zmiany potrądzikowe. 
 • Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne – niacyna ma zdolność hamowania rozwoju stanów zapalnych, co szczególnie odpowiada cerom trądzikowym. Hamuje także rozwój bakterii, które bezpośrednio są odpowiedzialne za namnażanie się stanów zapalnych i zaognienie zmian trądzikowych i wyprysków. 
 • Działanie nawilżające – wpływ na zachowanie prawidłowej równowagi hydrolipidowej ułatwia utrzymanie skóry w najlepszym stopniu nawilżenia , nawet najgłębszych warstw skóry. 
 • Regulowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid wpływa bezpośrednio na prace gruczołów łojowych, przez co zapobiega nadmiernej produkcji sebum, powstawaniu wyprysków, nadmiernego przetłuszczenia cery. 
 • Zwężenie porów – regularne stosowanie produktów z niacyną wpływa znacząco na zwężenie porów, wyrównując tym samym skórę, zapobiegając przedostawaniu się bakterii do głębszych warstw skóry i powstawaniu wyprysków. 
 • Działanie przeciwstarzeniowe -  witamina PP spowalnia procesy starzenia się skóry, chroni przed działanie wolnych rodników, ma właściwości antyoksydacyjne. Wpływa na stymulacje kolagenu i elastyny, co sprawia, że skóra staje się widocznie wygładzona, ujędrniona i elastyczna. 
 • Odbudowanie bariery hydrolipidowej – z racji, że witamina B3 bierze czynny udział w syntezie lipidów i ceramidów, poprawia się działanie warstwy hydrolipidowej, która jest warstwą ochronną skóry. 
Jak najlepiej stosować kosmetyki z witaminą B3? 
Ze względu na szerokie zastosowanie i właściwości niacynamid jest bardzo dobrze tolerowany nawet przez skórę wrażliwą o wysokich stężeniach. Zanim jednak rozpocznie się stosowanie kosmetyków z witaminą B3 warto zapoznać się z kilkoma zasadami: 
 • Stosowanie preparatów kosmetycznych w składzie z witaminą B3 warto rozpocząć od najniższych stężeń 3-5%, aby jak najlepiej przyzwyczaić skórę i zapobiec powstaniu reakcji alergicznych, zaczerwienienia. Po kilku dniach stosowania niskich stężeń, można przejść na wyższe. 
 • Można także uzupełnić pielęgnację kosmetykami z niacyną początkowo co drugi dzień lub w kilkudniowych odstępach, tak aby skóra zdążyła przywyknąć, zanim wprowadzi się ją w codziennej pielęgnacji.
 • Maksymalne 10-% stężenie jest dedykowane osobom ze skórą grubą, łojotokową, problematyczną, z trądzikiem i przebarwieniami. 
 • Ważne, aby stosować wyłącznie jeden preparat z niacyną w codziennej pielęgnacji. 
 • Można stosować kremy z witaminą B3 zarówno na dzień, jak i na noc, bez względu na rodzaj skóry. 
 • Ze względu na działanie ochronne, antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe jest często składnikiem aktywnym w kremach przeciwsłonecznych i z filtrami UV.
 • W ciężkich okresach dla skóry, np. po zimie, czy po okresie wakacyjnym, w momencie, gdy skóra wymaga znacznie więcej pielęgnacji, aby się zregenerować, warto stosować serum z witaminą B3 pod krem jako forma kuracji. 
 • Niacynę znajdziemy również w składzie preparatów tonizujących i żeli do mycia twarzy, ale również w preparatach do włosów – ze względu na działanie wzmacniające. 
 • Witamina B3 znakomicie łączy się z retinolem, ponieważ łagodzi jego działanie wysuszające i podrażniające. 
Jakim typom skóry dedykowany jest niacynamid? 
W tym przypadku nie ma ograniczeń. Szczególnie polecany jest jednak osobom ze skórą: 
 • Suchą lub bardzo suchą, odwodnioną,
 • Po okresie wakacyjnym, gdzie skóra była narażona na działanie promieni słonecznych i z wyraźnymi objawami fotostarzenia, 
 • Z widocznymi przebarwieniami, zaczerwienieniem, plamami słonecznymi, 
 • Wrażliwą, atopową, łatwo ulegająca podrażnieniom pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych,
 • Trądzikową, łojotokową, z widocznymi bliznami potrądzikowymi, 
 • Z zaskórnikami i rozszerzonymi porami, 
 • Z objawami starzenia się skóry, zmarszczkami,
 • Wymagającą poprawy jędrności, 
 • Narażoną na nadmierne działanie czynników zewnętrznych, smog, dym papierosowy, 
 • Pozbawioną blasku, szarą, zmęczoną, 
 • Po zabiegach medycyny estetycznej lub podrażnioną mechanicznie. 
W jakiej postaci znajdziemy preparaty z witaminą B3? 
Obszerne zastosowanie witaminy B3 jako składnika aktywnego, a także jej uniwersalne właściwości sprawiają, że znajdziemy ją w wielu produktach i preparatach służących pielęgnacji skóry twarzy czy włosów. Znajdziemy go w kosmetykach nawilżających, regenerujących, przeciwzmarszczkowych, rozjaśniających przebarwienia i łagodzących. Możemy je znaleźć pod postacią serum, żelu do mycia twarzy, preparatów punktowych i kremów. 

Z czy warto łączyć witaminę B3? 
Niacynamid bardzo dobrze łączy się z kwasem hialuronowym, dzięki właściwościom nawilżającym.
Dobrze współgra również z cynkiem. Cynk wspiera regeneracje skóry i gojenie się ran. Poza tym to połączenia bardzo skutecznie radzi sobie w walce z trądzikiem. 
Połączenie z retinolem zapobiega powstawaniu podrażnień i jego skutków ubocznych, ponadto następuje stymulacja produkcji lipidów, ceramidów, kolagenu i elastyny. 
Nie należy natomiast łączych niacynamidu z kwasami np. AHA i BHA, ze względu na różnice w pH, a tym samym obniżyć jego skuteczność. Podobnie z witaminą C w postaci kwasu askorbinowego. W wyniku tego połączenia może powstać kwas nikotynowy, który podrażnia skórę i daje działanie odwrotne do pożądanego. Bez problemu można natomiast stosować pochodne witaminy C, które zapewnią odżywienie i rozjaśnienie skóry. 

W jakich kosmetykach znajduje się niacynamid? 

Maski DIVES MED WHITE BRIGHT 
Krem DIVES MED WHITE BRIGHT 
 •