Blizny to nic innego jak zmiany skórne będące następstwem uszkodzenia skóry w sposób mechaniczny, chemiczny, wywołane zmianami trądzikowymi, oparzeniami i tym podobne. Zdarza się, że znajdujemy na naszym ciele blizny, które nie sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, są małe, delikatne. Jednakże czasem zdarza się, że bardzo chcemy taki ślad na naszej skórze usunąć, żeby poczuć lepiej. 

Jakie są metody i sposoby na usunięcie blizn? 
Blizny, jak już wcześniej wspomniano to po prostu ślad po zagojonej ranie na skórze. Wyróżniają się od reszty skóry ciała zazwyczaj kolorem i elastycznością, czasem blizny bywają wypukłe. Na tej podstawie sklasyfikowano typy blizn: 
 • Wypukłe – inaczej blizny przerostowe. Charakteryzują się delikatnym zgrubieniem ponad powierzchnią skóry. Głównymi przyczynami powstawania tego rodzaju śladów na naszej skórze są zazwyczaj oparzenia lub efekt gojenia się rany po zabiegu chirurgicznym. Dzieje się tak za sprawą nadprodukcji kolagenu w procesie gojenia się rany. 
 • Zanikowe – w tym przypadku blizny charakteryzują się zbyt mała ilością tkanki, a blizny przypominają zagłębienie w skórze. 
 • Bliznowce, inaczej keloidy – wystają ponad powierzchnię skóry, podobnie jak blizny wypukłe. Powstają na skutek przebytych urazów lub operacji. Bliznowce mogą sprawiać dyskomfort, ponieważ bywają bolesne. 
 • Przykurcze bliznowate – występują w miejscach zginania się skóry, na stawach. 
 • Blizny rozstępowe, płaskie, blade. 
Należy pamiętać, że najważniejszym czynnikiem przed rozpoczęciem kuracji, która wspomoże nam usunięcie blizn jest całkowite zagojenie się rany. Każda blizna jest inna, różnimy się również predyspozycjami do gojenia się ran.

Jakie są czynniki wpływające na gojenie się ran i blizn?
 • Wielkość i kształt, lokalizacja – w miejscach narażonych na rozciąganie, gdzie rana nieustannie pracuje, gojenie może trwać dłużej, a blizna w rezultacie może być bardziej widoczna,
 • Ucisk i krwawienie, 
 • Wiek – u osób starszych proces gojenia jest dłuższy niż u dzieci, 
 • Czynnik powstania rany, 
 • Liczba szwów i ich rodzaj, 
 • Karnacja, 
 • Gospodarka hormonalna,
 • Uwarunkowania genetyczne, 
 • Osłabienie organizmu poprzez choroby może utrudnić gojenie się ran.
Aby zapobiec powstawaniu blizn można wykonywać proste czynności, które zminimalizują ryzyko ich powstania. Przede wszystkim należy unikać nadmiernego rozciągania skóry w okolicy powstania rany. Nigdy nie należy zrywać powstałych na gojącej się ranie strupków. Wskazane jest rozmasowywanie blizn i stosowanie kremów i środków przeznaczonych do pielęgnacji blizn.

Czym najlepiej usunąć bliznę?

Jeśli domowa pielęgnacja nie spowoduje całkowitej redukcji blizny, decyzja o tym jaki zabieg powinniśmy wybrać, aby usunąć blizny zależy od wyżej wymienionych czynników. Warto też wziąć pod uwagę to, że o doborze najlepszej metody zadecyduje specjalista kosmetolog lub lekarz – dermatolog lub chirurg. Dostosowana będzie wówczas najbardziej odpowiednia metoda uzależniona od naszych indywidualnych uwarunkowań i przeciwskazań. 

Jakie są metody usuwania blizn? 
Skierowana głównie do osób posiadających niewielkie blizny po przebytych chorobach, np. ospie lub po łagodnym stadium trądziku. Ma on za zadania złuszczyć naskórek, a także wygładzić skórę. Fenol zawarty w składzie powoduje rozkład wierzchniej warstwy naskórka, a jednocześnie stymuluje go do regeneracji przez co skóra po zabiegu peelingu chemicznego staje się jędrna, gładka, a przede wszystkim zdrowa. Zabiegowi nie powinny poddawać się jednak osoby z bardzo wrażliwą cerą lub ze skłonnością do alergii. Zaleca się wykonanie serii 6 zabiegów w 2-tygodniowych odstępach czasu. 
 • Dermabrazja 
Dermabrazja działa podobnie jak peeling chemiczny, jednakże dostaje się do głębszych warstw skórnych i poradzi sobie z głębszymi i bardziej widocznymi bliznami. Zabieg polega na użyciu diamentowej głowicy, która w sposób mechaniczny, obracając się ściera warstwy naskórka. Zabieg może okazać się bolesny, dlatego przed jego wykonaniem stosuje się krem znieczulający (EsteCream, LidoCare). Regeneracja skóry po przebyty zabiegu dermabrazji goi się ok. tydzień, jednak ten okres może się wydłużyć ze względu intensywność i głębokość ścierania, a także indywidualne gojenie się podrażnień. Zaleca się wykonanie serii od 2 do 10 zabiegów. 
 • Mikrodermabrazja 
To zdecydowanie łagodniejsza forma zabiegu dermabrazji, dedykowany głównie osobom z pojedynczymi, płytkimi bliznami potrądzikowymi. Efekty zabiegu są widoczne już po jego pierwszym wykonaniu po kilku dniach, jednakże zaleca się wykonanie pełnej serii ok. 10 razy. Nie ma konieczności stosowania znieczulenia.  
 • Krioterapia
Jest to metoda, w której wykorzystuje się ciekły azot lub podtlenek azotu (temperatura od 90 do 190°C). Następuje zaburzenie przepływu krwi, w efekcie czego następuje niedokrwienie i niedotlenienie komórek w miejscu powstania blizny. Proces gojenia polega na uszkodzeniu komórek, a w rezultacie zaczynają wytwarzać się nowe zdrowe i  zregenerowane. Wygojona skóra gładka. Zaleca się wykonanie serii ok. 5 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach czasu. 
Zabieg wykonuje się w celu usunięcia blizn głębokich, przerośniętych, o brunatnym zabarwieniu, będących skutkiem zabiegów chirurgicznych, czy poparzeń. Zabieg polega na wykonaniu iniekcji i wstrzyknięciu indywidaulnie dobranej ampułki. Dzięki temu przerośnięta tkanka zanika, a w jej miejscu pojawia się gładka i płaska blizna, która jest dużo łatwiejsza do usunięcia. Częstotliwość powtórzenia zabiegu jest zależna od głębokości i wielkości blizny. 
 • Usunięcie laserowe
Ta metoda staje się w ostatnim czasie dużo bardziej popularna, głównie ze względu na bezpieczeństwo wykonania zabiegu i braku przeciwskazań do wykonania go u osób w różnym wieku. Jest bezbolesna i więcej pacjentów decyduje się na wykonanie. Do przeprowadzeniu zabiegu wykorzystuje laser frakcyjny po wcześniejszym zastosowaniu kremu znieczulającego. Skóra później może być zaczerwieniona i podrażniona, dlatego niezbędna jest późniejsza pielęgnacja miejsca, gdzie przeprowadzono zabieg.