Lipoliza iniekcyjna to niechirurgiczny zabieg usuwania tkanki tłuszczowej, który polega na podawaniu zastrzyków w tkankę tłuszczową ze specjalnymi substancjami, które powodują likwidację komórek tłuszczowych. Są to takie substancje jak fosfatydylocholina czy deoksycholan sodu. Sam zabieg lipolizy iniekcyjnej zyskał rozgłos dzięki jego efektom, minimalnemu prawdopodobieństwu powikłań oraz bezbolesności. Decydują się na niego osoby, które po prostu boją się zabiegów chirurgicznych oraz takie, które chcą szybko widzieć efekty w swoim ciele.
Lipoliza to fizjologiczny proces zachodzący w organizmie, na skutek, którego dochodzi do rozkładu tkanki tłuszczowej. Podczas tego procesu cząsteczki trójglicerydów rozkładają się na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Jest to kluczowy i niezbędny proces do prawidłowego przebiegu metabolizmu lipidów.

Dla kogo przeznaczony jest ten zabieg?
Przede wszystkim, lipoliza iniekcyjna to nie zabieg odchudzający – jest to metoda nieinwazyjnego modelowania sylwetki. Nie będzie to zabieg odpowiedni dla osób ze sporym nadmiarem tkanki tłuszczowej – zabieg okaże się po prostu nieefektywny. Będzie to zabieg idealny dla osób stosunkowo szczupłych, które mają niewielką tkanką tłuszczową, a pozbycie się jej jest bardzo trudne lub niemożliwe nawet przy intensywnych treningach i restrykcyjnej diecie.

Jakie obszary ciała mogą być poddane zabiegowi?
Podbródek, broda, plecy, „bawoli kark”, brzuch, okolica ramion, „pelikany”, pośladki, uda, okolica kolanowa, biodra, boczki mogą być poddane zabiegowi – ogólnie, części ciała, w których jest nadmiernie zgromadzona tkanka tłuszczowa. Lipolizę iniekcyjną stosuje się również w redukowaniu/ usuwaniu tłuszczaków.

Jak wygląda zabieg i czego możesz się spodziewać?
Większość pacjentek i pacjentów decyduje się na zabieg bez znieczulenia, jednak, jeśli czujesz, że będziesz się czuć bardziej komfortowo po nałożeniu znieczulenia to poproś lekarza/zabiegowca o nałożenie specjalnego kremu znieczulającego na miejsca, które będą objęte zabiegiem. 
Lekarz/zabiegowiec będzie wstrzykiwał preparat do tkanki tłuszczowej na głębokość około 1cm, a nakłucia będą powtarzane, co 1-1,5cm. Po zabiegu możliwe jest odczuwanie dyskomfortu spowodowanego napięciem, obrzękiem i bolesnością skóry. Ten stan spowodowany jest wprowadzeniem preparatu, który wywołuje reakcję zapalną – ta utrzymuje się od kilku godzin do 3-4 tygodni. Jednak długość i intensywność reakcji zapalnej zależy w głównej mierze od dawki preparatu i rozcieńczenia.
By uzyskać zadowalające efekty zabiegu, poleca się wykonanie od 3 do 5 sesji, w zależności od obszaru.

Jaki preparat do lipolizy iniekcyjnej?
Istnieją mocne preparaty, które poradzą sobie z cięższą do pozbycia się tkanką tłuszczową. Takimi produktami są INFINI PREMIUM MESO – LipoMAX, Aqualyx czy DIVES MED LipoShoock. Dodatkowo, produkty takie jak DIVES MED CelluShoock czy Dermaheal LL oprócz tego, że rozprawią się z tkanką tłuszczową to jeszcze zniwelują cellulit! Każdy z tych produktów sprawi, że tkanka tłuszczowa zostanie zniwelowana, skóra stanie się jędrna, zmniejszą się obwody ciała, a sylwetka będzie wymodelowana. Jednak najmocniejszymi z całej piątki są trzy pierwsze produkty.

Do Twojego preparatu z zakresu produktów do lipolizy iniekcyjnej warto dodać mezokomponenty, które podbiją efekty zabiegowe - L-Karnityna, której właściwości skutecznie przyspieszą transport i metabolizm uwolnionych trójglicerydów oraz ich wydalenie z organizmu spowoduje zwiększoną elastyczność skóry, a dzięki temu Twoje obwody zmaleją! 

Chcesz przyśpieszyć metabolizm organizmu? Jak szybciej wydalać substancje z organizmu? Z pomocą przychodzi monokoktajl na bazie wysokostężonego ekstraktu z karczocha zaprojektowany do optymalizowania terapii lipolitycznych i modelujących sylwetkę, jego właściwości wpływają na prawidłową retencję wody, działa on silnie diuretycznie i antyoksydacyjnie.

Uwaga! Produkty te mogą być stosowane tylko przez profesjonalistów.

Co zrobić, aby zmaksymalizować efekty zabiegu?

- po zabiegu należy dużo się nawadniać – do 2l wody mineralnej, niegazowanej na dobę,

- w dniu zabiegu, zakaz picia alkoholu, 

- unikać niesterydowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen), które hamują reakcję zapalną, 

- zmienić nawyki żywieniowe – dieta powinna być oparta na warzywach, owocach, rybach i drobiu, spożycie słodyczy, węglowodanów i smażonych potraw powinno być ograniczone,

- unikać sauny, opalania, 

- poddać się zabiegowi endermologii, który pozoli na szybszą eliminację tłuszczu i zapobiegnie powstawaniu grudek i nierówności w obszarze poddanym zabiegowi. Zabieg ten wykonuje się, gdy nie ma już obrzęku tkanek (najczęściej 3.-4. doba), 

- włączyć aktywność fizyczną - nawet krótki spacer zwiększy efekty zabiegowe!

Jednak mimo niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań i bólu, jest to zabieg jak każdy inny i istnieje lista przeciwskazań:

- ostre choroby nerek, 

- choroby wątroby,

- choroby woreczka żółciowego,

- cukrzyca insulinozależna,

- cukrzyca nieustabilizowana,

- choroby tarczycy,

- choroby krwi,

- stałe stosowanie leków rozrzedzających krew,

- okres karmienia piersią,

- dzieci, nastolatki

- pacjenci po przeszczepach narządowych, 

- alergia na soję,

- przewlekle, nieleczone infekcje, 

- choroby autoimmunologiczne z grupy chorób tkanki łącznej.