Zima to bez wątpienia okres w roku, w  którym nasza skóra i organizm są narażone na działanie czynników zewnętrznych – niska temperatura, brak słońca i witaminy D3, wiatr, smog. Dodatkowo szybciej zapada zmrok, co nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Jest jednak sposób na poprawę humoru przy jednoczesnym zadbaniu o ciało. 
Tak się składa, że wykonywanie niektórych zabiegów medycyny estetycznej jest wręcz wskazane zimą. A to za sprawą dwóch prostych powodów. Po pierwsze zimą nie ma ryzyka nadmiernej ekspozycji na słońce, przez co nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej, uczuleń i podrażnień. Po drugie letnia opalenizna blednie, a skóra odsłania wszelkie dotychczas ukryte niedoskonałości i efekty wakacyjnej eksploatacji. 
W ofercie salonów i klinik medycyny estetycznej znajdziemy mnóstwo profesjonalnych zabiegów. Aby dobrać odpowiedni dla siebie przedstawiamy kilka propozycji, które być może pomogą w podjęciu decyzji i odzyskać skórę pełną blasku i jędrności nawet zimą !
  1. Zabiegi złuszczające
Nie od dziś wiadomo, że regularne złuszczanie naskórka wygładza skórę. Dodatkowo wyrównuje przebarwienia i koloryt skóry, a także poprawia jędrność i elastyczność. Warto zatem, szczególnie w okresie zimowym, wybrać się do salonu kosmetycznego i przeprowadzić serię zabiegów złuszczających. Oczywiście można wykonywać peelingi w domu stosując produkty drogeryjne, jednak nie złuszczą one naskórka tak dobrze jak peelingi wykonywane w salonach kosmetycznych i efekt nie będzie tak zadowalający. Warto również zwrócić uwagę, że dobór preparatów i metod jest dostosowany do naszych potrzeb i zamierzonego efektu. 

Peeling kwasowy
Ten rodzaj zabiegu jest wykonywany za pomocą kwasów, a dostosowanie odpowiedniego jest zależne od rodzaju i indywidualnych potrzeb każdej cery. Jednak do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych należą kwas migdałowy, glikolowy i salicylowy. 

Jaki jest cel wykonywania peelingu kwasowego? Głównym celem jest pozbycie się przebawień i wyrównanie kolorytu skóry, usunięcie blizn potrądzikowych, płytkich zmarszczek czy piegów. Zabieg ten jest najskuteczniejszy, jeśli jest wykonany w seriach. Wówczas efekt jest najbardziej zadowalający. 
Zastosowania kwasu powoduje, że kilka dni po zabiegu martwy naskórek zaczyna się złuszczać, odsłaniając zdrową, młoda skórę. Nie bez powodu rekomenduje się wykonanie peelingu chemicznego zimą, ponieważ skóra po złuszczeniu jest jeszcze bardziej niż zwykle podatna na działanie promieni słonecznych i skłonna do przebarwień. Dlatego tak istotne jest stosowanie, nawet zimą, kremów z filtrem UV. Warto jest też mieć na uwadze fakt, że mróz i zimny wiatr mogą podrażniać cerę. 

Mikrodermabrazja 
Zabieg mikrodermabrazji polega na rozjaśnieniu i odświeżeniu wyglądu skóry, usunięciu zmian pigmentacyjnych i przebarwień, a także wygładzeniu drobnych zmarszczek, czy pozbyciu się zaskórników. Efektem jest znacząca poprawa jędrności i elastyczności, wyrównanie kolorytu i poprawa struktury skóry, a tym samym wizualnie zdrowsza i świeższa cera. 
Nie warto przejmować się delikatnym zaczerwienieniu po zabiegu. Jest to naturalny efekt będący wynikiem pobudzenia krążenia. Szczególnie, że rezultat jest widoczny już po pierwszej sesji. Zaleca się przeprowadzenie serii kilku zabiegów (od 6 do 8) co 14 dni każdy. Ilość zabiegów zależy od indywidualnych ustaleń ze specjalistą. 
Do najpopularniejszych rodzajów mikrodermabrazji należą:
  • Diamentowa – gdzie efekt złuszczenia jest delikatny. Dedykowany skórze z płytkimi zmarszczkami, pozbawionej blasku, z niewielkimi przebarwieniami i rozszerzonymi porami, zaskórnikami. Efektem zabiegu jest świeża i gładka skóra, jędrna i oczyszczona z zaskórników, a także wygładzona ze zmarszczek i przebarwień.
  • Korundowa – gdzie efekt złuszczenia jest bardzo silny, a skóra, której jest dedykowany ten zabieg jest tłusta lub normalna i odporna na czynniki zewnętrzne. Zabieg pozwala pozbyć się głębokich zmarszczek i mocnych przebarwień, a także silnie rozszerzonych porów i widocznych zaskórników. Efektem jest świeża, gładka, napięta skóra bez niedoskonałości, zmarszczek i przebarwień. Z uwagi na silne działanie zabiegu podrażnienie i zaczerwienienie może utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin po wykonaniu. 
Zarówno mikrodermabrazja diamentowa jak i korundowa to zabiegi fotouczulające, zatem trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby skóra nie była narażona na działanie promieni słonecznych i konieczne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. 

Laser 
Laser frakcyjny CO2 to w ostatnim czasie hit gabinetów kosmetycznych. Nic dziwnego, bo jest to jedna z najnowocześniejszych metod odmładzających, bez konieczności ingerencji chirurgicznej, a tym samej długiej rekonwalescencji pozabiegowej. Efektem zabiegu laserem frakcyjnym jest znaczące napięcie i poprawa jędrności skóry, redukcja drobnych zmarszczek, wygładzenie skóry, bruzd i blizn potrądzikowych, wyrównanie kolorytu i poprawa struktury skóry. 
Zabieg polega na tworzeniu mikrourazów w sposób kontrolowany, a rozszczepiona wiązka lasera naświetla dany obszar ciała, co sprawia, że zabieg jest całkowicie pozbawiony ryzyka, a poddawane są zabiegowi jedyne wybrane obszary. Promieniowanie lasera powoduje odparowanie i koagulacja tkanek w strefach mikrotermalnych – energia cieplna dostarczana w głąb skóry aktywuje procesy gojenia i wspomaga syntezę kolagenu. 
  1. Zabiegi regenerujące skórę
Po pozbyciu się martwego naskórka – najwyższy czas na odpowiednią pielęgnację, nawilżenia i porządne odżywienie skóry.

Radiofrekfencja
Radiofrekfencja to nic innego jak sposób na młodą skórę przy użyciu fal radiowych. Zabieg polega na podgrzaniu włókien kolagenowych do temperatury 54 stopni, które pod wpływem podgrzania obkurczają się, a wtórnie napinają. Przyczynia się to do stymulacji fibroblastów, a tym samym wytworzeniu nowego kolagenu i elastyny. 
Efekt to pięknie napięta skóra, lifting, poprawa elastyczności i gęstości, a także poprawa konturów twarzy i kolorytu. Fale radiowe stymulują tkanki powierzchniowe i te położone głębiej, dotleniają je i odżywiają oraz powodują mikrocyrkulację – rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają ich przepuszczalność.
 
Mezoterapia igłowa
To technika nakłuć, podczas których wprowadzane są podskórnie aminokwasy, witaminy, kwas hialuronowy, czy mikroelementy. Dobór składników aktywny zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń specjalisty. Efekt pozabiegowy to poprawa jędrności i głębokie odżywienie skóry, a także silne nawilżenie. Zabieg ten jest szczególnie polecany osobom z przesuszającą się, wiotką skóra z drobnymi zmarszczkami. 
Drobne nakłucia pobudzają skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra zyskuje zdrowy wygląd, wygładzenie i efekt liftingu. Efekt jest najbardziej zadowalający kiedy zabieg wykonuje się regularnie. Zaleca się przeprowadzenie serii 4-6 zabiegów.