• Kategorie
  • Szukaj
  • Demakijaż

 


Czy demakijaż jest istotny w pielęgnacji?

Wielu osobom wydaje się, że typowy demakijaż polega jedynie na usunięciu z powierzchni skóry resztek makijażu. A jednak demakijaż to zabieg, który ma o wiele większe znaczenie dla naszej skóry. Powinny go wykonać również te osoby, które na co dzień nie nakładają zbyt dużych ilości makijażu lub całkowicie się nie malują, a używają tylko kremów z filtrem. Codzienny demakijaż to idealny sposób na odświeżenie skóry, przygotowanie jej na dalsze zabiegi pielęgnacyjne i usunięcie z jej powierzchni tych zanieczyszczeń i bakterii, które są odpowiedzialne za pojawiające się na twarzy niedoskonałości. Pozbycie się makijażu, nadmiaru sebum, kurzu, brudu, potu, bakterii oraz wszelkich zanieczyszczeń pozwoli doskonale przygotować skórę na przyjęcie kremu do twarzy, serum czy innego kosmetyku o właściwościach pielęgnacyjnych. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to starannie i poprawnie wykonany demakijaż twarzy i oczu jest nas w stanie także uchronić przed zbyt szybkim procesem starzeniem się skóry. Źle oczyszczona skóra gorzej się regeneruje i trudniej się złuszcza, przez co staje się szara, pozbawiona zdrowego blasku i pełna zatkanych porów. Bardzo ważne jest jednak w tym przypadku to, jakimi kosmetykami oraz metodami oczyszczamy skórę. Skórę można oczyścić żelem do mycia cery czy nawet specjalnym olejkiem do mycia cery. Pamiętajmy o tym, by wykonywać staranny mycie twarzy nie tylko wieczorem, ale też rano, każdego razu przed nałożeniem kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Kiedy śpimy na naszej skórze również zbierają się zanieczyszczenia, które są barierą dla aktywnych składników kremu, serum czy podkładu. 

 

Czy typ skóry ma wpływ na demakijaż?

Stosowane kosmetyki do demakijażu powinny być odpowiednio dobrane do typu skóry - w innym przypadku codzienne oczyszczanie skóry może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Demakijaż to także pielęgnacja, dlatego musimy dobrać takie preparaty, które będą w stanie poprawić kondycję skóry i sprawiać, że będzie ona idealnie przygotowana na dalsze zabiegi kosmetyczne. 

 

Jak dopasować produkty odpowiednio do swojego typu skóry?

  • Skóra sucha

Najlepszym sposobem na oczyszczanie skóry jest użycie delikatnej pianki do mycia twarzy, którą następnie obficie spłukuje się wodą. Warto zdecydować się na stosowanie mleczka do demakijażu, które będzie odznaczało się właściwościami nawilżającymi. Przy oczyszczaniu skóry suchej zdecydowanie należy stawiać na preparaty o gęstej i lekko tłustej konsystencji, które skutecznie wzmocnią barierę ochronną skóry, a przy tym uchronią ją przed nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia i pieczenia. W ich składzie powinny znaleźć się zatem takie substancje, jak: kwas hialuronowy, oleje roślinne czy gliceryna.

  • Skóra tłusta

Skóra tłusta stoi w opozycji do skóry suchej, dlatego też do jej oczyszczania należy dobrać zupełnie inne kosmetyki. Ten rodzaj skóry najlepiej myć przy pomocy odtłuszczonego żelu przeznaczonego dla skóry tłustej. Dobrze dobrany kosmetyk usunie ze skóry nadmiar łoju, oczyści ją i ściągnie rozszerzone pory. Zwieńczeniem etapie oczyszczania skóry tłustej warto dodatkowo przemywać ją tonikiem do twarzy o właściwościach matujących, by zmniejszyć jej skłonności do świecenia się.

  • Skóra mieszana

Skóra mieszana jest niezwykle trudnym rodzajem skóry w codziennej pielęgnacji twarzy, ze względu na swoją skomplikowaną charakterystykę. Kosmetyki do oczyszczania skóry mieszanej powinny łączyć w sobie właściwości nawilżające i matujące, by mogły spełnić wszystkie jej potrzeby. Warto stosować dwa rodzaje kosmetyków do demakijażu: skłonną do przetłuszczania skórę w strefie T oczyszczać przy pomocy matującego żelu i toniku do twarzy, podczas gdy przesuszającą się i wrażliwą skórę na policzkach, wokół oczu oraz na skroniach pielęgnować delikatnym mleczkiem do demakijażu lub płynem micelarnym.

  • Skóra trądzikowa

Przy skórze trądzikowej niektóre z kosmetyków powinny dodatkowo posiadać pewne właściwości antybakteryjne. Przy tym rodzaju skóry jak najbardziej warto wykorzystać specjalną, miękką gąbkę lub szczoteczkę do oczyszczania, która dokładniej usuwa zanieczyszczenia odpowiedzialne za trądzik i rozszerzanie się porów, a także poprawia ukrwienie się skóry, pamiętaj, że przeznaczone do demakijażu szczoteczki lub gąbki są jednorazowe! Po każdym użyciu należy wyrzucić i użyć nową gąbkę, ponieważ jednorazowe użycie to duże nagromadzenie bakterii.

  • Skóra wrażliwa

Ze skórą wrażliwą należy postępować podobnie jak ze skórą suchą - środki do demakijażu powinny mieć właściwości nawilżające i lekko natłuszczające. Przy skórze wrażliwej musimy zwrócić uwagę na to, aby kosmetyki były również hipoalergiczne - czyli zawierały jak najmniejszą ilość barwników, konserwantów i substancji zapachowych, które zwiększają ryzyko zaczerwienienia i osłabienia skóry.

 

Jaki płyn do demakijażu oczu wrażliwych?

Przy codziennym oczyszczaniu skóry bardzo ważne jest to, by potrafić rozdzielić demakijaż twarzy od demakijażu oczu. Należy pamiętać o tym, że skóra wokół oczu jest jedną z najcieńszych, najdelikatniejszych i najwrażliwszych. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w okolicy oczu muszą być wykonywane z dużą starannością, delikatnością i ostrożnością. Skóra wokół oczu to jedno z takich miejsc na naszym ciele, które jest praktycznie w całości pozbawione gruczołów łojowych. Skóra w tym miejscu nie posiada prawie w ogóle naturalnej i tłuszczowej bariery ochronnej, która byłaby w stanie uchronić nas przed niekorzystnym działaniem słońca, wiatru, mrozu czy zmianami temperatur. Dlatego bez względu na rodzaj posiadanej przez nas skóry, kosmetyki do demakijażu oczu powinny być bogatsze w składniki nawilżające, a nawet delikatne substancje natłuszczające, które pomogą skórze wzmocnić jej warstwę hydrolipidową. Demakijaż oczu powinien być także wykonywany przy pomocy kosmetyków o łagodnym składzie - skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa i może reagować podrażnieniem i zaczerwienieniem na zbyt silne składniki preparatów pielęgnacyjnych. W związku z dużą podatnością na mechaniczne uszkodzenia skóry wokół oczu, powinniśmy unikać gwałtownych ruchów i mocnego pocierania skóry przy wykonywaniu demakijażu.

 

 

Prawidłowy demakijaż krok po kroku.

Demakijaż zawsze należy rozpoczynać od oczu - ze względu na najsilniejsze zanieczyszczenia, które powodują kosmetyki do makijażu (tusz do rzęs, eyeliner, cienie do powiek). Demakijaż oczu należy wykonywać przy pomocy specjalnie przeznaczonego do tego preparatu myjącego, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się podrażnień na skórze, reakcji alergicznych czy zmarszczek.

Jeżeli mamy w zwyczaju stosować kosmetyki wodoodporne, powinniśmy wykonać demakijaż oczu specjalnymi kosmetykami o silnych właściwościach rozpuszczających tłuszcz i brud - tradycyjne preparaty mogą wymagać od nas mocnego pocierania skóry, by uzyskać zadowalający efekt. Z tego też względu kosmetyki wodoodporne nie powinny być stosowane przez osoby, które na co dzień mają do czynienia z wrażliwą skórą wokół oczu.

Przy myciu twarzy żelem najpierw należy zwilżyć skórę twarzy i szyi wodą, a następnie nałożyć niewielką ilość preparatu na dłonie, rozsmarować delikatnie na skórze aż powstanie piana, a następnie spłukać.

Do mycia twarzy zawsze należy używać letniej lub nawet chłodnej wody - gorąca woda rozpuszcza i zmywa naturalną barierę ochronną naskórka, a tym samym osłabia naszą skórę.

W końcowym etapie oczyszczania skóry należy przemyć twarz odświeżającym tonikiem, pomaga to przywrócić skórze prawidłowe pH i przygotować na ją przyjęcie kremu.

Pamiętajmy, że demakijaż ma być przyjemnością, nie przykrym obowiązkiem i torturą dla naszej skóry. Przy demakijażu nie należy zapominać o szyi i podbródku, na których również zbierają się zanieczyszczenia i które są narażone na pojawianie się niedoskonałości czy starzenie.



  • Warunkowy dostęp do sklepu

Dostęp do oferty jest dla spółek oraz profesjonalistów - osób fizycznych posiadających wykształcenie w odpowiedniej dziedzinie ochrony zdrowia (np. kosmetolog) lub medycyny (np. pielęgniarka, lekarz, stomatolog).

Akceptując regulamin i przechodząc dalej oświadczają Państwo jednocześnie, że nie są osobami niedoświadczonymi oraz że są profesjonalistami.

Jeśli nie widzą Państwo komunikatu TAK/NIE lub występuje inny błąd systemu prosimy o zmianę przeglądarki.